Прагматичен Арсенал сломи шампионите и ги отдалечи от Челси (видео)

Арсенал победи с 2:0 Манчестър Сити насред "Етихад Стейдиъм" и отдалечи шампионите на пет точки от лидера във временното класиране Челси. Сантиаго Касорла изведе "топчиите" напред в 24-ата минута, когато реализира спорна дузпа, а Оливие Жиру нанесе решителния удар в 67-ата минута. Така селекцията на Арсен Венгер сложи край на серията от 12 поредни мача без загуба на "гражданите".

Гостите играха изключително прагматично и ефективно, като през по-голямата част от времето се бранеха спокойно и контраатакуваха много опасно. В крайна сметка те заслужено стигнаха до първата си победа на "Етихад" от октомври 2010 година.

Капитанът на "гражданите" Венсан Компани и голмайсторът на тима Серхио Агуеро започнаха като титуляри за домакините, а Джеймс Милнър също стартира. Еляким Мангала и Стеван Йоветич останаха на скамейката, докато Самир Насри е аут заради контузия.

Давид Оспина отново бе на вратата на Арсенал, а Ектор Белерин замени контузения Матийо Дебюши в селекцията на Арсен Венгер. Аарън Рамзи пък започна вместо Томаш Росицки.

Манчестър Сити очаквано стартира по-активно, но първото чисто голово положение бе създадено от Арсенал в 18-ата минута, когато Окслейд-Чембърлейн проби отдясно и центрира остро в наказателното поле, където Жиру засече с глава плонжирайки, но Компани блокира изстрела на французина. Иначе в първия 1/4 час гостите владееха топката в едва 21% от игровото време.

В 23-ата минута Начо Монреал падна в наказателното поле след минимален контакт с Венсан Компани. Реферът Майк Дийн отсъди дузпа - решение, което бе твърде спорно. Санти Касорла изпълни 11-метровия наказателен удар и въпреки че Джо Харт хвана ъгъла, испанецът откри резултата.

В края на първото полувреме домакините опитаха да наложат натиск, но така и не успяха да застрашат сериозно Оспина.

В самото начало на втората част Агуеро бе близо до изравняването, но неговият изстрел бе отклонен в ъглов удар. Оспина пък изби силен удар на Навас. В 56-ата минута гостите направиха добра контраатака, която завърши с много опасен шут на Рамзи, но топката премина над вратата. След около час игра сантиметри не достигнаха на Агуеро да засече пред голлинията подаване на Навас. Косиелни обаче успя да чукне топката и да я направи по-трудна за аржентинеца.

Вместо да стигнат до изравнително попадение, домакините допуснаха втори гол в изключително важен момент. Санти Касорла изпълни пряк свободен удар пред вратата на Харт, отбраната на Сити проспа центрирането, което стигна до Жиру. От малкото наказателно поле французинът насочи топката с глава за 0:2.

В 72-ата минута "топчиите" можеха да вкарат и трети гол, но Харт изби силен удар на Алексис от над 20 метра. До края двата отбора не съумяха да стигнат до нови голове, въпреки че имаше възможности за това и пред двете врати.

След днешния успех Арсенал е пети - само на точка зад Манчестър Юнайтед, докато шампионите вече изостават на пет от лидера Челси.