Барса си направи харакири (видео)

Неприятните изненади за лидерите в Примера дивисион в началото на 2015 продължиха с пълна сила и в срещата между Реал Сосиедад и Барселона от 17-ия кръг в неделя вечер. Домакините на "Аноета" спечелиха с 1:0 над именития си съперник, като това стана с автогол на Жорди Алба още във 2-ата минута. След това каталунците опитаха да направят обрат, но така и не успяха сериозно да притеснят своя съперник. Треньорът на гостите Луис Енрике започна мача без големите си звезди Лионел Меси и Неймар и може би и това му изигра лоша шега, макар те да се появиха на терена в по-късен етап от мача. В крайна сметка обаче Барса изпусна важни три точки в борбата за титлата и пропусна да се възползва от загубата на Реал Мадрид от Валенсия и да излезе поне временно на върха в класирането, макар и с мач повече в актива си.

Срещата започна много неприятно за Барса. Още във 2-ата минута при едно центриране в наказателното поле Жорди Алба с глава насочи топката в собствената си врата и даде преднина от 1:0 на съперника.

Този гол като че ли смути играчите на гостите и в следващите петнайсетина минути те нямаха особена идея в играта си. Постепенно обаче каталунците се посъвзеха и заредиха атаки към вратата на Реал. В 21-ата минута Чави Ернандес стреля опасно от фаул. Четири по-късно Педро Родригес бе изведен на скорост, но от трудна позиция не успя да насочи топката в очертанията на вратата. В 30-ата минута играчите на гостите имаха претенции за дузпа за игра с ръка на защитник в пеналта, но съдията прецени, че няма умисъл и подмина ситуацията. В 32-ата минута пък Хавиер Масчерано стреля от далечна дистанция, но доста неточно.

В същото време домакините действаха по-прибрано и разчитаха на контраатаки. При една от тях в 36-ата минута Серхио Каналес с прекрасен финт се освободи в наказателното поле и отправи силен удар, който бе спасен от Клаудио Браво. Барса пък отговори с далечен изстрел на Педро в 44-ата минута, който бе отразен от вратаря Херонимо Руи.

През втората част в игра се появиха и Лионел Меси и Неймар. Първият влезе на почивката на мястото на Мунир Ел Хадади, а вторият замени Педро в 58-ата минута. Това донякъде раздвижи играта на гостите, като в 59-ата минута Андрес Иниеста отправи нелош удар отдалеч, а малко по-късно Меси имаше шанс да стреля от фаул, но над врата. След това в 66-ата минута и Чави получи чудесна топка в пеналта, но ударът му бе прекалено слаб, за да затрудни вратаря.

Каталунците повече задържаха топката, но липсваше изненадата и точността в действията им в предни позиции. В 70-ата минута Луис Суарес намери Меси на скорост, но ударът на аржентинеца от воле бе неточен. В 85-ата минута пък Суарес бе изведен зад защитата, но не успя да преодолее вратаря, а минута по-късно уругваецът стреля от близо с глава, но Руи отново бе блестящ на вратата си.

В крайна сметка обаче Барселона така и не успя да предотврати загубата, която отиде на сметката на баските. След този мач тимът от Сан Себастиан излезе на 13-ата позиция с 18 точки, като това бе едва четвъртата им победа, но досега те надиграха всеки от грандовете - Реал, Барса и Атлетико Мадрид. Каталунците пък остават на 2-ото място с 38 точки и мач по-малко от лидера Реал Мадрид.