Барса подчини ПСЖ и чака по-спокойно жребия (видео)

Отборът на Барселона обърна Пари Сен Жермен за крайното 3:1 в директен спор за първото място в група "F" на Шампионската лига. Златан Ибрахимович (15) даде аванс на гостите, но попадение под номер 75 за Лионел Меси в Шампионската лига изравни резултата. Страхотен гол на Неймар (42) и добавка на Луис Суарес (77) позволиха на каталунците да завършат първи в групата и да избегнат поне наглед по-леките съперници на осминафиналите.

Луис Енрике подреди интересно 3-4-3. Педро Родригес действаше подчертано по дясното крило, Неймар по лявото, а Лионел Меси играеше зад Луис Суарес. Хавиер Масчерано партнираше на Серхио Бускетс и Андрес Иниеста в средната зона. Лоран Блан търсеше голове с Лукас Моура, Златан Ибрахимович и Кавани.

Първата възможност в срещата дойде след пряк свободен удар в четвъртата минута. Меси реши да стреля, когато се очакваше центриране - топката премина над гредата. Каталунците традиционно овладяха трайно топката и търсеха пролуки в защитата на гостите от "Парк де Пренс". В 15-ата минута странната отбрана на "лос кулес" не успя да покрие атакуващите съперници въпреки липсата на скорост в нападението. Златан Ибрахимович беше без пазач в наказателното поле и след силен шут от 12 метра топката не срещна никакви трудности да влети в мрежата. Стражът Марк-Андре тер Стеген беше безпомощен.

Само пет минути по-късно каталунците изравниха с гол номер 75 на Меси в Шампионската лига. Суарес получи дълга, но и трудна, топка в наказателното поле, опита нещо средно между изстрел от въздуха и пас, успореден на голлинията. Получи се второто, Сиригу не го предугади и Меси засече отблизо на втората греда - 1:1. В началото на срещата бразилското крило имаше болки, но стисна зъби и продължи.

В 23-ата Лео получи пространство при контраатака, отправи се към дъгата, но там Тиаго Мота протегна крак, Сиригу подари топката на Луис Суарес, а уругваецът беше блокиран. За две минути тимът на Лоран Блан изпусна две чудесни възможности. В 29-ата Лукас Моура направи непростим пропуск, след като засече топката от пет метра и като по чудо не я вкара, пращайки кълбото в аут. В 31-ата "блаугранас" пак "проспаха" атака на противника. Този път Кавани беше непокрит, а неговият изстрел беше спрян от германския вратар.

В 39-ата барселонският тим изгради страхотна акция малко пред наказателното поле, която завърши с шут на Суарес, при който вратарят изби. В 42-ата Неймар реализира превъзходно попадение. Той напредна на скорост фронтално към вратата, получи пространство за стрелба и изпълни впечатляващ силен и фалцов удар от 23 метра, при който топката облиза гредата и влезе в левия ъгъл на Сиригу.

Втората част започна с шанс пред френския тим. В 48-ата минута Ибрахимович загуби равновесие в наказателното поле при много добра възможност. В 52-ата катаунците развиха хубава контра, Меси потърси Педро вдясно, но канарското крило центрира неточно. При следващата атака Марк Бартра се хвърляше като лъв пред голлинията и запази вратата на домакините. Моура нахлу, но не успя да нанесе опасен удар, а впоследствие Бартра изби на два пъти с жертвени намеси.

В 55-ата Суарес прати топката в мрежата, но след сигнал за игра с ръка при отнемането на топката и гол нямаше. Записалият стотен мач в Шампионската лига Андрес Иниеста беше сменен от Чави, а преди това Иван Ракитич влезе на мястото на Педро. В 77-ата Неймар получи в наказателното поле след много добра комбинативна акция. След неговия нисък изстрел Сиригу изби, но Суарес беше на точното място и добави в мрежата - 3:1, реализирайки втория си гол за Барса в Шампионската лига. В 81-ата гостите отново не бяха подготвени за контраатака на съперника, Меси пусна страхотен пас, но Иван Ракитич не се ориентира и не остави за Неймар. До края по-интересните моменти бяха шпагат на Жерард Пике в краката на Хавиер Пасторе и удар в аут на Меси.

Жребият за осминафиналите е в понеделник (15 декември).