Драма без щастлив край за Фиорентина в битката за Тоскана (видео)

Отборът на Фиорентина стигна само до 2:2 при домакинството си на Емполи в мач от 13-ия кръг на италианската Серия "А". Тосканското дерби предложи много емоции на зрителите, като и двата тима могат да съжаляват за това, че взимат само една точка от срещата. Клубът от Флоренция изоставаше на почивката с 0:2, но два гола на включилия се в игра в началото на втората част за "виолетовите" Никола Калинич (56, 61) спаси от поражение Фиорентина. След това Калинич удари и греда, но домакините така и не успяха да осъществят пълен обрат в резултата. Головете за Емполи пък вкараха Марко Ливая (18) и Марсел Бюхел (27).

След това равенство Фиорентина се изравни по точки на върха с Наполи. Двата тима са с по 28 точки. Веднага след тях са Рома и Интер с по 27, но "вълците" вече изиграха мача си от кръга (равенство 2:2 с Болоня), а "нерадзурите" от Милано приемат довечера на "Джузепе Меаца" Фрозиноне и имат отличен шанс да оглавят еднолично класирането. Емполи пък е 16-и с 15 точки.

В 18-ата минута Рикардо Сапонара намери с прекрасен пас Марко Ливая в наказателното поле на "виолетовите" и хърватският нападател с мощен шут опъна мрежата зад Чиприан Тетерушану. При паса на Сапонара към Ливая обаче останаха съмнения за засада на хърватина.

В 27-ата минута Емполи вкара втори гол. Негов автор стана Марсел Бюхел с прецизен удар извън наказателното поле, при който Тетерушану само изгледа как топката влиза във вратата му.

В 31-ата минута Сапонара можеше да шокира домакините с нов гол, но стреля неточно от добра позиция.

На почивката наставникът на Фиорентина Пауло Соуса направи две смени и едната от тях се оказа решаваща. Никола Калинич влезе на мястото на Марио Суарес и само за 5 минути хърватският нападател реализира два гола, с които домакините изравниха резултата. В 56-ата минута Маркос Алонсо центрира отляво и Калинич изпрати топката в мрежата зад вратаря Лукаш Скорупски, въпреки че полският страж успя да играе с топката. В 61-ата минута Кума ел Бабакар проби отдясно и асистира на отлично пласиралия се Калинич, който почти от голлинията изпрати отклони топката в мрежата - 2:2.

В следващите минути първо ветеранът в състава на Емполи Масимо Макароне имаше шанс за гол за 2:3, а секунди след това Скорупски с решаваща намеса попречи на Калинич да направи хеттрик.

В 79-ата минута сантиметри не достигнаха на Калинич да реализира трети гол и общо 10-и от началото на шампионата. "Деветката" на Фиорентина се намираше в противниковото наказателно поле и стреля от движение след подаване по земя на Ненад Томович, но топката се отби от напречната греда.

Фиорентна търсеше с всички сили победата и можеше да я изтръгне в добавеното време, но и Емполи имаше един много добър шанс все пак да си тръгне с трите точки от "Артемио Франки" в 5-минутното добавено време. В 92-ата минута Ливая стреля опасно, но неточно от дъгата на наказателното поле, а веднага след това на Калинич пак не му провървя и хърватинът така и не успя да направи хеттрик. Калинич стреля неточно от въздуха, но това не бе последната възможност за Виола да се поздрави с победа в дербито. В 95-ата минута Матиас Весино отправи мощен изстрел към вратата на Емполи, но Скорупски виртуозно изби и битката за Тоскана приключи без победител.