Ибра разплака Дания и класира Швеция на Евро 2016 (видео)

Дания и Швеция завършиха при резултат 2:2 в Копенхаген в мач-реванш от плейофите за класиране на Евро 2016. По този начин шведите елиминираха съперника си и ще участват на шампионата на Стария континент във Франция догодина. Швеция спечели сблъсъка с общ резултат 4:3 от двете срещи. Тази вечер Швеция поведе с 2:0 в резултата след два гола на Златан Ибрахимович (19, 76). В края на срещата домакините се добраха до равенство, но то не им помогна особено и шампионите от Евро'92 ще гледат Евро 2016 по телевизията. Юсуф Поулсен (81) и Яник Вестергор (90+1) реализираха по едно късно попадение за "Червения динамит".

В 9-ата минута датчаните бяха много близо до гол в противниковата врата. След изпълнение на ъглов удар се получи разбъркване пред шведската врата, при което Ким Калстрьом едва не си отбеляза автогол, като успя в последния момент да избие топката, тя се удари в гредата, а след това Томас Дилейни получи шанс да стреля от доста добра позиция, но шутът му бе доста неточен. В 14-ата минута Юсуф Поулсен направи хубав пробив и нахлу в наказателното поле на шведите, след което стреля по земя, но не затрудни шведския вратар Андреас Исаксон.

В 19-ата минута, малко изненадващо на фона на картината на терана, Швеция излезе напред в резултата. Калстрьом центрира от корнер и Златан Ибрахимович с много прецизен удар насочи топката в долния десен ъгъл на стража на домакините Каспер Шмайхел, син на легендарния бивш вратар Петер Шмайхел.

В 27-ата минута пред Ибра се откри прекрасен шанс да вкара втори гол, с който да отчая датчаните. Звездата на Пари Сен Жермен получи топката в наказателното поле на домакините, но не успя да преодолее Шмайхел, макар че се намираше много близо до датската врата. В 31-ата минута Кристиан Ериксен опита да изненада от фаул Исаксон, но шведският вратар се намеси стабилно и изби топката. Пет минуто по-късно пък Ибра пак можеше да изпрати топката в датската врата, но ударът му с глава не се получи и Шмайхел не бе затруднен. В 40-ата минута капитанът на Дания Даниел Агер едва не си отбеляза автогол в опита си да пресече подаване отляво към шведски футболист.

Седем минути след почивката първо имаше напрежение пред датската врата, но играч на Швеция не успя да намери свой съотборник в наказателното поле на домакините с глава, а секунди след това "Червения динамит" отговори със силен, но неточен изстрел на Пиер-Емил Хьойберг.

В 72-ата минута домакините бяха много близо до изравняване на резултата. След изпълнение на ъглов удар и доста неприятни за Исаксон рикошети, топката като по чудо не попадна в мрежата на опитния страж.

В 76-ата минута Ибрахимович демонстрира уменията си в изпълнението на преки свободни удари и с майсторски изстрел от фаул отново направи безпомощен Шмайхел - 0:2 и интригата в този сблъсък на практика приключи.

В следващите минути Ибра можеше да направи и хеттрик. Първо, той получи шанс пак да стреля от фаул, но този път изпълнението му не се получи, а малко след това 34-годишният ветеран засече центриране отдясно от въздуха, но топката мина над вратата.

Вместо резултатът да стане 0:3 обаче датчаните върнаха едно попадение. Това се случи в 81-ата минута, когато Юсуф Поулсен с глава изпрати топката в мрежата зад Исаксон след центриране на Риза Дурмиси.

В първата минута на добавеното време Яник Вестергор с глава заби топката в шведската врата, правейки резултата 2:2, но този гол дойде твърде късно. Секунди преди края Хьойберг пропусна страхотна възможност за 3:2 и пълен обрат в резултата. Той се намираше около точката за изпълнение на дузпа, но стреля много неточно по земя и двубоят приключи без победител. Дори Хьойберг да бе реализирал гол в тази ситуация, това нямаше да е достатъчно на Дания, за да елиминира Ибра и компания.

Швеция е на еврофиналите, а Ибрахимович вече има 62 гола в 111 мача с фланелката на "Тре Крунур".

ДАНИЯ - ШВЕЦИЯ 2:2 (общ резултат от двете срещи 3:4)
0:1 Ибрахимович (19)
0:2 Ибрахимович (76)
1:2 Поулсен (81)
2:2 Вестергор (90+1)