Рома срази Лацио в битката за Рим, съдийски подарък помогна на "вълците" (видео + галерия)

Отборът на Рома победи с 2:0 големия си градски съперник Лацио в дербито на Рим от 12-ия кръг на италианската Серия "А". Головете за "джалоросите" отбелязаха Един Джеко (10-дузпа) и Жервиньо (62), който направи много силен мач днес. Реферът Паоло Талявенто обаче сгреши при отсъждането на дузпа в полза на "вълците" и направи подарък на футболистите на Руди Гарсия, които пък се възползваха по най-добрия начин от него. Играчите на Стефано Пиоли пък изглеждаха беззъби и дори бездушни на "Олимпико" днес и рядко застрашаваха сериозно вратата, пазена от полския страж Войчех Шчесни. И двата отбора удариха по една греда - първо Фелипе Андерсон го стори за Лацио, а Раджа Наинголан го направи малко след това за Рома.

Рома спечели битката за Вечния град

Рома изглеждаше добре във формацията 4-2-3-1 въпреки отсъствието на важни фигури като наказания Миралем Пянич, капитана Франческо Тоти, вицекапитана Даниеле Де Роси и Майкон. Лацио пък бе без Стефан де Фрай, като "орлите" излязоха в схема 4-3-3.

Големите фенфракции на градските съперници взеха съгласувано решение да не присъстват на трибуните по време на мача в знак на протест срещу властите в Рим заради решението трибуните зад вратите на "Олимпико" да бъдат отделени с огради и дербито се игра пред значително по-малко зрители от обикновено.

В 10-ата минута защитникът на Лацио Сантиаго Джентилети извърши нарушение срещу босненския нападател на Рома Един Джеко малко пред границата на наказателното поле на "орлите", но реферът Паоло Талявенто погрешно реши, че фаулът е бил в пеналтерията и посочи бялата точка. Джеко превърна дузпата в гол и Рома поведе с 1:0 в резултата.

В 26-ата минута бразилският халф на Лацио Фелипе Андерсон разтресе напречната греда на вратата на Войчех Шчесни с мощен далечен шут и Рома запази аванса си в резултата.

Секунди след гредата Джентилети направи нарушение срещу Жервиньо, за което можеше да получи втори жълт картон, но Талявенто реши, че не трябва да му показва такъв.

В 32-ата минута "орлите" организираха опасна атака, при която румънският ляв бек Стефан Раду опита подаване отляво, но германският защитник на "вълците" Антонио Рюдигер се намеси решаващо, за да изпревари играч на Лацио, като се удари в гредата и можеше да се контузи лошо, но продължи мача.

В 37-ата минута чудесна възможност за 2:0 пропусна Джеко. Босненският нападател се протегна след пробив отдясно и нещо средно между удар и пас на Жервиньо, но топката мина на сантиметри встрани от вратата на Федерико Маркети след удара на Джеко.

Три минути по-късно пък белгийският полузащитник на "вълците" Раджа Наинголан уцели десния страничен стълб на вратата на Маркети с далечен изстрел по земя.

В началото на второто полувреме тежка контузия получи египетският нападател на Рома Мохамед Салах. Той бе набрал скорост и бе ритнат лошо от Сенад Лулич, след което се строполи на тревата и не успя да продължи мача. Салах бе сменен от Алесандро Флоренци, а Лулич не получи дори жълт картон от рефера Талявенто.

В 62-ата минута резултатът стана 2:0 за Рома. Жервиньо получи отличен извеждащ пас от Наинголан и се устреми напред, демонстрирайки страхотната си бързина. Котдивоарският нападател нахлу в наказателното поле на Лацио и с прецизен удар по земя изпрати топката в близкия ъгъл на Маркети.

В 71-ата минута Лацио не бе далеч от гол в противниковата врата. "Орлите" получиха право да изпълнят пряк свободен удар от доста добра позиция, но след шута на Антонио Кандрева се получи рикошет и топката мина встрани от целта.

В 80-ата минута включилият се от пейката Сейду Кейта пропусна прекрасен шанс за 3:0. Опитният малийски халф получи възможност да стреля от много добра позиция след хубава атака на "джалоросите", но ударът на ветерана бе неточен.

Опитът за финален натиск на лациалите не даде резултат, въпреки че в последната минута влезлият като резерва ветеран Мирослав Клозе направи непростим пропуск на празна врата. Германският нападател стреля над напречната греда от въздуха от границата на вратарското поле след пробив отляво и подаване на друга резерва - Балде Кейта.

В заключителните минути играчите на Рома без особено напрежение удържаха удобния за тях резултат и се поздравиха с победата, като събраха 26 точки и за момента заемат второ място в класирането, на точка зад лидера Интер. По-късно тази вечер другият водач преди началото на кръга - Фиорентина, гостува на Сампдория. "Виолетовите" от Флоренция може да съберат 27 точки при победа в Генуа. Лацио пък е девети с 18 точки.