Успешно представяне за българите на Световните серии по джаги в София

През изминалия уикенд се състоя първото Световно първенство по футбол на маса (джаги) в България - Roberto Sport Sofia International Series 2015. Турнирът се проведе в рамките на три дни, като започна от петък – 30.10 и приключи в ранните часове на 2.11.2015 г. Мястото на събитието беше Спортен бар Аакдемията, който се намира в кино Арена Запада (ниво -2), където е и тренировъчната база на домакините и организаторите на това мащабно събитие – СК „Джагоарс“.

Състезателите, които взеха участие в това международното първенство, бяха над 100 от над 10 държави – България, Румъния, Гърция, Италия, Белгия, Русия, Австрия, Германия, Иран, Сърбия. В най-интересните и дългоочаквани за състезателите дисциплини – мъже единици и жени единици, първите места и правото на участите в Световното първенство на мултитейбъл през 2017 година, както и пътни разходи от 500 лева, спечелиха съответно българите Станислав Георгиев от клуб „Нинджа гларуси“ и Екатерина Атанасова от СК „Джагоарс“.

В изключително интересна битка на финала българското момче надви иранския състезател Емад Азизи с резултат 3:1 игри. Третото място в тази дисциплина е за Джулиано Бентиволио от Италия. Световната шампионка и водеща в ранглистата на международната федерация – Катето Атанасова, доказа отново, че е номер едно и достойно зае първо място в женската дисциплина. Във финалният мач тя надви първата в Германия Пиа-Сузане Мербах, с категорична победа от 3:0. Бронзовия медал при жените спечели втората към момента в света Благовеста Герова.

В категориите по двойки – оупън и жени, отново имаме български отличия. Двойката ни Екатерина Атанасова и Благовеста Герова спечелиха златото при жените. На второ място са Екатерина Николова и Еактерина Сарбулеску (Рум.), а трети – Пиа-Сузан Мербах (Герм.) и Румяна Шушулова. В оупън категорията златните отличия отидоха при иранската двойка Емад Азизи и Али Ширмохамади. Второ място заемат Станисалв Георгиев и Еактерина Сарбулеску, а трето – Иван Петров и Милан Марков от столичния клуб „Черните рицари“.

При дисциплината джуниъри единици челните три места отиват при българските момчета – Денис Бисеров (клуб „Нинджа гларуси“), Йордан Йорданов (клуб „Сторм Райдърс“) и Момчил Александров (СК „Джагоарс“). Двойката, която спечели златото при децата е Денис Бисеров и Галин Тянков. Втори са Марио Томов с партньорката си от Иран Сетарех Амини и трети са Александър Атанасов и Любослав Стоянова от варненският клуб „Джа-Ра“.

Първо място за България имаме и при сеньорите – Владимир Атанасов от СК „Джагоарс“ спечели златото, следван от Матиас Тьолер и Михаел Юбербах. В дисциплината по двойки Джулиано Бентиволио с Михаел Юбербах станаха първи, а втори остават Владимир Атансов и Матиас Тьолер. Дисциплината смесени двойки, която се игра в рамките на трите дни от турнира, първи се класираха Благовеста Герова и Джулиано Бентиволио. На втори място е българската двойка Екатерина Атансова – Владимир Атансов и трети са иранската двойка Амад Азизи – Шакиба Зеиди.

Пълните резултати можете да намерите тук:

В отборните състезания за Sofia Team Cup 2015 купите грабха в Първа дивизия - „The awesome team” – Станислав Георгиев, Екатерина Сарбулеску, Красимир Димитров, Балговеста Герова а във Втора дивизия - отборът „Jam United” – Иван Димитров, Румяна Шушулова, Димитър Филопов, Юлиан Атанасов.

Всички състезатели, достигнали челните места бяха наградени на официална церемония. Te получиха купи, медали и награди от генералния спонсор на събитието Лидл (Lidl) и Каменица. Българите отново доказаха, че са сила в света на спорта. Голяма част от нашите момчета и момичета пребориха силни играчи и водещи състезатели в света на джагите. След този турнир в Световната ранглиста общо 13 българи заемат позиции в топ 100, като първото и второто място при жените са съответно за Екатерина Атансова и Благовеста Герова.

Първото място при джуниърите е за Денис Бисеров, а младата надежда на България – Станислав Георгиев е на осма позиция при мъжете. Първото Световно първенство по джаги у нас е вече факт. По мнение на домакините от СК „Джагоарс”, както и на състезателите, турнирът е преминал на ниво и с отлична организация. Ндяваме се, че домакинството на България на това международно състезание ще докаже, че сме равностойни част от джага елита в света, не само като спортисти, но и като организатори. Искрено се надяваме събития от този ранг да станат ежегодни за нашата страна и да присъстват и занапред в спортния календар на МФФМ.