Албания взе поправителния и ликува с исторически успех (видео)

Националният отбор на Албания постигна най-големия си успех и за първи път се класира на европейско първенство. Историческият триумф стана факт след победа с 3:0 като гост на Армения. По този начин албанците финишираха втори в група "I" след Португалия и пратиха Дания на бараж. Камо Ховханисян си вкара автогол в 9-ата минута, а Берат Джимшити и Армандо Садику затвърдиха победата на гостите.

Албанците можеха да си осигурят класирането за еврофиналите още преди три дни, но загубиха драматично домакинството си на Сърбия след голове в последните минути. Това означаваше, че днес тимът на Джовани де Биази на всяка цена трябваше да спечели срещу Армения, защото в случай на равенство или загуба щеше да остане на трето място за сметка на датчаните. От своя страна арменците имаха шанс единствено да изместят Сърбия от последната позиция в групата, но явно това не беше достатъчна мотивация за футболистите на Саркис Ховсепян. Те завършиха без нито една победа в квалификациите и не можаха да си върнат на Албания за драматичната загуба през март, когато допуснаха обрат с 1:2 в Елбасани.

Още в началото на двубоя стана ясно, че домакините няма да окажат сериозна съпротива на "соколите". В 9-ата минута вратарят Геворг Каспаров спаси удар на Мигьен Баша, а в опита си да изчисти Камо Ховханисян си заби нелеп автогол. Това успокои албанците, които се прибраха в половината си и чакаха нови грешки на съперника.

Армения привидно държеше инициативата, но усилията на Хенрих Мхитарян да измисли нещо в предни позиции не намериха никаква подкрепа. Другата звезда на арменците Юра Мовсисян оставаше твърде изолиран и нито веднъж не застраши вратата на Етрит Бериша.

В 24-ата минута гостите спечелиха фаул около ъгъла на наказателното поле и след последвалото центриране на Ледиан Мемушай Джимшити направи резултата 0:2. До края на полувремето имаше само още една ситуация, но натурализираният бразилец Маркос Пизели пропусна да върне върне интригата, стреляйки в аут от изгодна позиция.

След почивката в игра за Армения се появи и съотборникът на Ивелин Попов в Спартак (Москва) Арас Йозбилис. Крилото раздвижи атаките на домакините, но защитата на Албания действаше много внимателно. В 52-ата минута Карлен Макъртчян можеше да намали с глава, но топката премина над вратата. Малко след това неточно шутира и Геворг Газарян. В 71-ата минута Пизели технично се освободи и стреля, но Бериша спаси.

Всичко в мача приключи в 76-ата минута, когато след атака отдясно и щастлив рикошет топката попадна на крака на Армандо Садику и той разстреля Каспаров.

Албанците в четвърти пореден мач не допуснаха гол на чужд терен, а класирането им на Евро 2016 дойде само няколко месеца, след като като Шкендербеу стана първият тим от страната, попаднал в груповата фаза на някой от евротурнирите.

Днешният мач беше изгледан на огромни видеостени в столицата Тирана и в главния град на Косово Прищина, където празненствата започнаха още след втория гол.

АРМЕНИЯ - АЛБАНИЯ 0:3 (0:2)
0:1 К. Ховханисян (9)
0:2 Б. Джимшити (24)
0:3 А. Садику (76)