Литекс със злощастна загуба на старта на младежката шампионска лига

Липсата на опит и многобройни пропуски не позволиха на талантите на Литекс да се поздравят с успех в първия си мач от младежката шампионска лига. Оранжевите загубиха с 1:2 от Легия Варшава, но трябва жестоко да съжаляват за малшанса и изпуснатите 5 стопроцентови положения плюс една нацелена греда в последната минута. В крайна сметка противно на логиката и показаната игра на терена гостите ликуваха накрая. Реваншът в Полша е на 20.10, а крайният победител в двубоя ще срещне в следващия кръг тим от Дания или Грузия.

Литекс излезе с юношеската формация родени през 1997/98 година, която спечели Купата на БФС през май, като регламентът на турнира позволи на оранжевите да се подсилят с 3 попълнения от набор ’96 – Кирил Десподов, Чавдар Ивайлов и Емил Петров.

Още в 6-ата минута ловчанлии бяха близо до откриване на резултата, но ударът на Ивайлов извън пенала мина близо до вратата. При идентичн ситуация малко по-късно, обаче, гостите не сгрешиха и с плътен шут по земята Ричковски вкара за 0:1.

В 16-ата минута Минков излезе на стрелкова позиция, но си поведе дълго топката и атаката пропадна. Поляците отвърнаха с опасна контра, но Бартчак би слабо и Петров улови. В 26-ата минута Литекс изпусна 100% шанс да изравни. Десподов разпиля на фланга Холовня и центрира, но стражът Майецки спаси с рефлекс удара от упор с глава на Тонислав Йорданов.

Последва нов шут от далечна дистанция на Ивайлов, профучал опасно покрай дясната греда. В 41-ата минута отлична акция на Десподов отдясно завърши с пас в пенала, но в последния момент бранител на гостите блокира с тяло удара на Георгиев.

Литекс започна с чисто положение и втората част. Чавдар Ивайлов се отскубна, но не намери очертанията на вратата. Натискът на домакините бе възнаграден в 51-та минута, когато с премерен шут Тони Йорданов изравни за 1:1.

В 66-ата минута в рамките на няколко секунди ловчанлии изтърваха нови две отлични ситуации да поведат. Първо Александър Георгиев се измъкна зад отбраната и би в тялото на вратаря. После Десподов реши да стреля силно, вместо технично и топката профуча до сглобката на гредите. На отсрещмата врата пък Петър Петров се прояви при удар от близо Трабка.

В 75-ата минута Александър Георгиев направи 50-метров рейд и шутира, но отново гол не падна. В 82-ата минута при една от редките си атаки Легия стигна до изпълнение на дузпа, отсъдена за нарушение срещу Шчепански. От бялата точка Карбови не сбърка и покачи на 1:2.

В последната минута Тонислав Йорданов можеше да вкара и да изравни, но нацели напречната греда.

Литекс U19 – Легия Варшава U19 1:2

0:1 Ричковски 9
1:1 Тонислав Йорданов 51
1:2 Карбови 81 д.

Съставът на Литекс: Петър Петров, Виктор Мицаков, Мартин Симеонов, Кристиян Славов, Ангел Лясков, Емил Петров, Галин Минков (60 – Йоан Петров), Чавдар Ивайлов (77 -Валери Христов), Александър Георгиев, Кирил Десподов, Тонислав Иванов

снимка: pfclitex.com