Нов резил за волейболистките! (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България имат единствено теоретични шансовете си за класиране на плейофите на Европейското първенство в Белгия и Холандия. Момичетата на селекционера Драган Нешич отстъпиха драматично на Хърватия с 2:3 (23:25, 25:22, 25:14, 22:25, 13:15) във втория си мач от предварителна Група С, игран тази вечер пред около 500 зрители в залата на спортния център "Топспорт" в Ротердам.
България - Хърватия
Така българките са на последното 4-о място във временното класиране без победа и една единствена спечелена точка до момента. Отборът на Хърватия пък е 3-о място  с 1 победа, 1 загуба и 2 точки, с колкото е и 2-ия Беларус, но с 3 точки. Лидер е настоящия шампион Русия с 2 победи от 2 мача и 6 точки. По регламент победителят в групата се класира директно за 1/4-финалите, докато втория и третия отбор ще играят плейофите срещу втория и третия от Група "А". Утре (28 септеври) в последните срещи България играе срещу беларускините, а хърватките срещу "Сборная". Двубоите са съответно от 18,00 и 21,00 часа българско време. Единственият шанс българските "лъвици" да продължат напред е чиста триточкова победа над Беларус, а хърватките да загубят от Русия.
Първият гейм на срещата започна равностойно до 3:3, след което хървватките поведоха с 6:3 след атака и ас на Катарина Барун и технично пускане на разпределителката Ана Гърбач. Въпреки тайм-аута за Драган Нешич, техническата пауза дойде при 8:4 за Хърватия след силна атака през центъра на Мая Поляк. Последваха грешка на "шахматистките" и три успешни атаки на Добриана Рабаджиева, Елица Василева и Емилия Николова и 8:8. Равенството се запази до 10:10, след което България дръпна с 11:10 след контраатака-пайп на Доби Рабаджиева. Двата тима продължиха отново равностойно до второто техническо прекъсване, което дойде при 16:15 за българките след блок-аут на Еми Николова. Момичетата на Драган Нешич леко увеличиха преднината си до 19:17 след ас на Еми Николова. Последваха две отлични атаки на Катарина Барун и силна контра на Мира Топич - 20:19 за Хърватия и прекъсване за Нешич. За пореден път играта продължи точка за точка до 23:23, след което в крайна сметка Хърватия взе гейма с 25:23 след отлична блокада на Гърбач и успешна контра на Сенна Ушич.
В началото на втората част "трикольорките" бързо дръпнаха с 3:1 след две отлични изяви на Доби Рабаджиева. Разликата се запази до 6:4, след което последваха отлична единична блокада на Ивана Милош и контра блок-аут на Катарина Барун и 6:6. Техническата пауза пък дойде при минимална преднина за Хърватия - 8:7 след ас на Сенна Ушич. Играта продължи точка за точка до 10:10, след което последва технично отиграване на Христина Русева и 11:10 за България, но веднага последва обра и 12:11 за хърватките след две грешки на българските волейболистки. Разликата леко нарасна при 14:12 след атака в аут на Рабаджиева. Българските момичета съумяха да изравнят при 15:15 след атака на Ели Василева и аут на Барун и даже дръпнаха с 16:15 след отличен блок на Еми Николова. Резултатът стана 18:16 след силна контра по диагонала на Ели Василева. Въпреки тайм-аута за треньора на Хърватия Анджело Верчези, разликата нарасна до 21:18 след атака в аут на Барун. Независимо от усилията на хърватките България затвори гейма в своя полза при 25:22 след грешка от сервис на Ана Гърбич и изравни на 1:1.
И третият гейм тръгна напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за България - 8:7 след силна контра блок-аут на Ели Василева. Разликата нарасна до 11:8 след две отлични блокади на Доби Рабаджиева и разпределителката Лора Китипова. Прекъсването, което поиска Анджело Верчези даде ефект и Хърватия веднага изравни при 11:11. "Трикольорките" успяха да си върнат преднината при 15:12 след атака в аут на Катарина Барун, ас на Китипова и нова блокада на Рабаджиева. Втората техническа пауза пък дойде при 16:13 за българките след блок-аут на Рабаджиева. Последваха носена топка на хърватките и поредна контра на Ели Василева и 18:13. Независимо от втория тайм-аут за Анджело Верчези, резултатът стана 20:13 след ас на Рабаджиева и технично пускане на Василева. В крайна сметка България спокойно спечели гейма с убедителното 25:14 след силна атака на Еми Николова по правата.
Четвъртата част стартира отлично за България, които бързо поведоха с 3:0 след атака на Ели Василева, грешка на хърватките и ас на Еми Николова. Последваха три силни изяви на "шахматистките" и 3:3. Равенството се запази до 5:5, след което "трикольорките" отново поведоха със 7:5 след технично пускане на Ели Василева и нов ас на Лора Китипова и с 8:6 след нов техничен удар на Василева. Последваха две силни атаки на Саманта Фабрис и 8:8. След равенството при 9:9 последваха атака в аут на Фабрис и контра на Ели Василева и 11:9 за "лъвиците". Играта продължи точка за точка до 14:12, след което последваха пореден ас на Лора Китипова и атака в аут на хърватките и 16:12 за България. Постепенно Хърватия стопи изоставането си до 16:17 след грешки на Еми Николова и Китипова. Въпреки тайм-аута за Драган Нешич, последва отлична блокада на Ивана Милош и 17:17. Равенството се запази до 20:20, след което "шахматистките" дръпнаха с 22:20 след успешна атака на Фабрис и отличен блок на Мая Поляк. В крайна сметка Хърватия спечели гейма с 25:22 след силна атака на Сенна Ушич, с което вкараха мача в тайбрек.
Петият решителен гейм по-добре за хърварките, които поведоха с 3:1 след атака на Саманта Фабрис и мощна контра на Мира Топич. Постепенно България успя да изравни при 5:5 след блок-аут на Доби Рабаджиева и грешка на Фабрис. Размяната на полетата дойде при 8:6 за Хърватия след атака на Сенна Ушич и грешка на българките. Постепенно "трикольорките" стигнаха до равенство при 12:12 след блок-аут на Доби Рабаджиева и контра от втора линия на Ели Василева. Все пак хърватките стигнаха до мачбол при 14:12 след успешна атака на Фабрис и контра на Топич. В крайна сметка Хърватия спечели тайбрека с 15:13 след отлична блокада на Топич, а с това и мача с 3:2.
Най-резултатна за българския тим стана Емилия Николова с 26 точки (1 блок, 3 аса и 49% ефективност в атака), а капитанката Елица Василева добави 24 точки (1 блок, 41% ефективност в атака, 51% позитивно и 36% перфектно посрещане), но и това не бе достатъчно за успеха. За тима на Хърватия Ивана Милош реализира 18 точки (2 блока, 1 ас и 68% ефективност в атака), а Мира Топич завърши с 13 точки (2 блока, 38% ефективност в атака, 81% позитивно и 56% перфектно посрещане). Силно включване направи Саманта Фабрис, която се отчете с 11 точки (1 блок и 43% ефективност в атака) за победата.

БЪЛГАРИЯ - ХЪРВАТИЯ 2:3 (23:25, 25:22, 25:14, 22:25, 13:15)

БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 5, Емилия Николова 26, Елица Василева 24, Добриана Рабаджиева 22, Христина Русева 8, Габриела Коева 3 - Мария Филипова-либеро (Нася Димитрова 3, Петя Баракова)
Старши-треньор: Драган Нешич
ХЪРВАТИЯ: Ана Гърбач 5, Катарина Барун 10, Сенна Ушич 9, Мира Топич 13, Ивана Милош 18, Мая Поляк 10 - Николина Божичевич-либеро (Бернарда Бърчич, Саманта Фабрис 11, Карла Кларич)
Старши-треньор: Анджело Верчези.

ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - ХЪРВАТИЯ 2:3 - ТУК!!!