Хвърлиха здрав бой на Барса във Виго (видео + галерия)

Шампионът на Испания и Европа Барселона загуби с унищожителното 1:4 при гостуването си на Селта (Виго) в среща от междинния пети кръг на Примера. Нолито (26), Яго Аспас (30 и 56) и Джон Гуидети (83) реализираха попаденията в мрежата на каталунците, които в този мач бяха категорично надиграни. Неймар отчасти спаси честта на гостите с гол в 80-ата минута. Това беше първо поражение за каталунците в Ла Лига, които сдадоха водачеството именно на "небесносините".

Селта - Барса - 4:1 Луис Енрике не пощади сили в предни позиции и очаквано заложи на мощното трио Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар. Жерард Пике се завърна в центъра на отбраната след четиримачово наказание. Сержи Роберто зае място в средата на терена при отсъствието на Рафиня Алкантара. Едуардо Берисо също подреди 4-3-3 с требъл в предни позиции, оформен от Фабиан Ореяна, Яго Аспас и Нолито.

Селта - Барса - 4:1 Галисците започнаха силно и създадоха сериозно напрежение пред Марк-Андре тер Стеген. Едва минута след началния сигнал Яго Аспас се измъкна от засадата, но отиграването му беше много неточно. В седмата минута Хавиер Масчерано се подхлъзна и се наложи Пике да се намесва с жертвен шпагат. В деветата Неманя Радоя центрира към Аспас, който не съумя да стреля.

Селта - Барса Първата опасна акция на "лос блаугранас", облечени днес в жълто, дойде в 11-ата минута: Андрес Иниеста направи рейд през центъра и изведе Меси, който шутира моментално, а Серхио Алварес се намеси. В 15-ата Лео хитро пусна към Неймар, бразилецът също насочи без забавяне, но намери краката на вратаря. В 22-ата Даниел Алвеш търпеливо изчака освобождаването на Меси на пеналта, но аржентинецът не намери пространство за удар.

Селта - Барса - 4:1 В 26-ата Нолито получи кълбото в наказателното поле и отбеляза ювелирно попадение след технично насочване с  вътрешен фалц към далечния горен ъгъл - 1:0. Четири минути по-късно Пике направи фатална грешка като последен в защитата. "Тройката" на Барса овладя топката на центъра, но не можа да я адресира и за частица от секундата Ореяна чукна с глава напред към откъсващия се Аспас, който сам срещу вратаря копна много майсторски и отбеляза за 2:0.

Селта - Барса Неразбориите в защитата на каталунците продължиха и в 35-ата минута Аугусто Фернандес беше оставен да стреля от шест метра - бомбеното изпълнение беше прекалено високо. В 40-ата в наказателното поле на "небесносините" имаше поне 15 души, Неймар някакси намери пролука за удар, която обаче бързо беше запушена и топката се отклони в корнер. Статистиката за първата част показа по-продължително и по-ефективно владение на домакините, а добре приложената преса и двата прецизни завършващи удара справедливо дадоха аванс на Селта.

Селта - Барса - 4:1 Втората част започна с добра колективна акция на гостите от "Камп Ноу": в 47-а Неймар шутира над гредата. В 51-ата Серхио Бускетс сбърка, Аспас се вклини между двамата централни защитници и шутира много близо до гредата. В 53-ата Неймар набра смелост и напредна между куп защитници, след което намери Иниеста в наказателното поле. Капитанът много правилно подаде към Меси, който обаче нямаше късмет и от десет метра нацели гредата.

Селта - Барса - 4:1 Последваха два пропуска на Пике и Меси, а секунди по-късно Селта удари за трети път. Каталунците заиграха изнесени максимално напред и освобождаваха много пространства за бързите нападатели на домакините. В 56-ата Аспас прехвърли топката над главата на Алвеш, пак излезе сам срещу вратаря и този път го матира с премерен нисък изстрел по диагонала - 3:0.

Селта - Барса - 4:1 Каталунците не се отказаха от идеята си да играят изнесени напред, атакувайки "ва банк". В 61-ата резервата Мунир Ел Хадади шутира в близкия ъгъл, където беше позициониран вратарят. В рамките на същата минута Нолито получи топката сам на лявото крило, напредна и шутира много близо до далечната греда. В 63-ата стражът Алварес се отличи с поредно силно спасяване срещу Неймар. В 76-ата Сержи Гомес умишлено удари в гърба без топка Неймар, ала реферите не видяха положението. В 77-ата Даниел Алвеш се включи добре и стреля с глава, но малко над гредата.

Селта - Барса - 4:1 В 80-ата Неймар все пак върна един гол. Бразилецът се възползва от подаване на Меси и отблизо насочи топката в мрежата. Две минути по-късно Лео изведе и Мунир на добра позиция, но младият стрелец не стреля добре. "Небесносините" прекършиха каталунците с четвърти гол в 83-ата минута. Резервата Джон Гуидети се възползва от нова грешка на Пике и отблизо реализира за внушителното 4:1. До края никой не вярваше, а и нямаше време за радикална промяна.

Селта - Барса - 4:1 Така Барселона научи втория си болезнен урок през сезона след боя в Страната на баските преди месец, когато Атлетик Билбао спечели с 4:0 за Суперкупата на Испания. Устременият тим на Селта продължава да лети, като единствените изпуснати точки на тима са у дома срещу десетима от Лас Палмас, и то при аванс от 3:1 на Селта.