Барса обърна Атлетико в мач с много ръце в наказателните полета (видео + галерия)

Шампионът Барселона постигна много ценна победа при гостуването си на Атлетико Мадрид в супердуел от третия кръг на Примера дивисион, игран на "Висенте Калдерон" в испанската столица. Фернандо Торес откри резултата в 51-ата минута, но голове на Неймар (55) и Лионел Меси (77) отмъкнаха точките към Каталуня. Любопитно е да се отбележи, че цели четири пъти полеви футболисти на двата отбора играха с ръце в наказателните полети (3 пъти играчи на Атлетико и веднъж такъв на Барса), но арбитърът Матеу Лаос не даде нито една дузпа.

Атлетико - Барселона Перлата на каталунците Лионел Меси беше оставен на резервната скамейка. Аржентинецът не беше провел нито една тренировка с отбора тази седмица заради ангажиментите си с националния тим и поради раждането на втория си син. Рафиня Алкантара партнираше на Луис Суарес и Неймар. На мястото на наказания Жерард Пике отново влезе Томас Вермален. Диего Симеоне очаквано заложи на Антоан Гризман и Фернандо Торес в атака. Ел Чоло насити халфовата линия с техничния Оливер Торес и биткаджиите Габи Фернандес, Тиаго Мендеш и Коке.

Атлетико - Барселона Срещата започна със солиден териториален натиск на гостите от "Камп Ноу". До десетата минута притежанието на топката беше 75% в полза на "лос блаугранас", а до 20-ата нарасна дори на 80 на сто. "Лос рохибланкос" избраха изчаквателна тактика и мислеха предимно за отбрана. В шестата минута топката срещна ръката на Хосе Хименес в наказателното поле. Реферът Матеу Лаос не посочи бялата точка, считайки, че ръката е в естествена позиция при плонж на тялото.

Атлетико - Барселона - 1:2 В осмата мадридчани бяха близо до първа опасност, но Гризман не съумя да изведе Торес. В 15-ата минута, докато Неймар сменяше обувките си на тъчлинията, Андрес Иниеста направи забележителен рейд по лявото крило, стигна до дъгата и даде голов пас към Иван Ракитич. Хърватинът стреля без забавяне - Ян Облак беше избрал точната позиция и изби в ъглов удар. Минута по-късно Луис Суарес центрира с външен фалц, а мъничко не достигна на Рафиня да засече с плонж.

Атлетико - Барселона В 17-ата Хавиер Масчерано сбърка при изнасянето на топката, Гризман открадна, но Торес стреля покрай гредата. В 19-ата Хименес закъсня да изчисти, ала реферите не видяха, че кълбото е напуснало очертанията и ощетиха "лос кулес" с един корнер. В 24-ата, точно след изпълнение на ъглов удар, Рафиня отклони към далечната греда, където непокритият Суарес имаше шанс да се разпише от три метра, но уцели горната греда.

Атлетико - Барселона Секунди по-късно Вермален трябваше да напусне заради разтежение, а на негово място се появи Жереми Матийо. В 35-ата барселонци имаха нов страхотен шанс за попадение. Суарес се пребори с двама след изритана топка, сервира кълбото на Неймар, който преодоля един защитник, но стреля в крака на Хименес. След като топката се удари в долния крайник на бранителя, тя се отби и от неговата ръка. От ситуацията гостите спечелиха само корнер, като това беше най-безобидната игра с ръка от четирите и не заслужава голямо внимание. В 41-ата Жорди Алба реши да насочи прострелно топката и малко не достигна на Неймар да я засече. Като цяло тимът на Луис Енрике можеше да съжалява, че не се оттегли на почивка с гол преднина заради добрите положения пред словенския страж и беззъбата игра на домакините в нападение.

Атлетико - Барселона - 1:2 Още в първите секунди на втората част столичани отнеха топката и създадоха опасност, осуетена с лошия пас на Оливер Торес. Тимът на Симеоне започна полувремето с дълбока преса. В 49-ата минута Фернандо Торес центрира, а топката явно срещна ръката на Масчерано, която беше доста встрани от тялото. Имайки предвид двете положения преди почивката, реферът сякаш реши да компенсира и не посочи дузпата, с което си навлече гнева на домакините.

Атлетико - Барселона - 1:2 В 52-ата минута Атлети откри резултата след грешка в защитата на "синьо-червените". Гризман и Тиаго разиграха добре, а пасът на португалеца намери Ел Ниньо, който хитро пропусна топката и я догони сам срещу Марк-Андре тер Стеген. "Деветката" на мадридчани стреля прецизно в далечния ъгъл и с помощта на гредата топката премина голлинията - 1:0.

Атлетико - Барселона - 1:2 Отговорът на каталунците не закъсня. В 55-ата минута Неймар реализира прекрасен гол от пряк свободен удар. Топката прехвърли стената, а за Облак не остана време за реакция. В 60-ата минута в игра се появи Меси, сменяйки Ракитич. В 65-ата барселонци направиха добра акция, Рафиня потърси Суарес, а уругваецът реши да шутира мигновено и не уцели добре топката.

Атлетико - Барселона - 1:2 В 67-ата магьосникът от Росарио сътвори изключително подаване към Рафиня, испанският национал стреля, топката беше преодоляла вратаря, след което срещна ръката на Диего Годин. Това трябваше да е дузпа и може би дори директен червен картон за бранителя. Объркан от многото ръце, съдията обаче отново остави играта да продължи и сътвори поредно безумство. В 74-ата Яник Ферейра Караско беше изпреварен от Сержи Роберто при опасност пред вратата на германския страж.

Атлетико - Барселона - 1:2 В 77-ата защитата на домакините не успя да изчисти, топката попадна у Суарес, който много хитро намери Меси, а аржентинецът не пропуска от такава позиция - 1:2. Ла Пулга отбеляза с външен фалц и очаквано посвети гола на роденото си вчера второ дете. До края на мача "синьо-червените" играха по-предпазливо и се пазеха от грешки в защита. В 84-ата резервата Джаксън Мартинес се обърна добре с човек на гърба, но ударът му не се получи. В 86-ата след поредно продължително разиграване Меси и Неймар си подадоха топката и Лео шутира от въздуха - над гредата. Секунди преди финала сантиметри не достигнаха на Годин да застигне топката сам на гредата.

Атлетико - Барселона - 1:2 Преди останалите срещи от кръга Барселона остава едноличен лидер, а Атлетико загуби първите си точки. И на двата тима им предстоят първи сблъсъци в Шампионската лига и мислите вече са насочени натам.