ADCC 2015. Резултатите от най-големия турнир по хватови бойни изкуства в света! (Видео)

Най-известният и отличителен No Gi турнир на планетата завърши на 30 август тази година. На всеки две години всички фенове на хватовите бойни изкуства имат възможността да гледат най-добрите и обиграни шампиони в света на Бразилското Джу Джицу, борбата, самбото и ММА да се състезават за призовите места в най-високия връх на граплинг средите.

Тази година турнирът се проведе в Сао Пауло и дори надмина очакванията на организаторите. Участваха знатни имена, като бившият шампион на UFC Бенсън Хендерсон, Александре Рибейро, Вини Магалеш, Родолфо Виейра, Андре Галвао и много други звезди, които успяха да зарадват публиката чрез огромния си талант и сърцата игра.

Тазгодишното издание може да се „похвали“ с това, че доста от атлетите, които бяха смятани за фаворити, всъщност отстъпиха в срещите си, което е и атестация за това колко непредсказуем и вълнуващ може да бъде този боен спорт.

Голям интерес имаше към няколко граплери, които от скоро започнаха да печелят сериозни турнири чрез различните подходи към играта. Участници като Гари Тонън, Еди Къмингс и Джовани Мартинез определено привличат вниманието на феновете към себе си, но не само заради атрактивните си атаки, но и поради факта, че сега бе моментът, в който да разберем как те биха се представили срещу ветерани от най-високото ниво и състезатели, притежаващи солидни умения в контролирането на опонентите си, без да им дават шанс да стартират своята, така да се каже, „Ню ейдж“ игра.

Гари Тонън стартира доста силно, като успя да победи черния колан на Марсело Гарсия – Дилън Данис чрез ключ на коляното, докато неговият съотборник Еди Къмингс отстрани по-скоро неизвестния Суркхай Асадулаев чрез патентованото си оръжие – heel hook. Във втория кръг обаче, учениците на Джон Данахър се изправиха срещу топ атлетите – Аугусто Мендес и Лукас Лепри.

Еди Къмингс загуби двубоя поради наказателна точка, която получи при дръпване на гард, а опонентът му – „Танкиньо“, се възползва от преднината и въпреки че не мина гарда, нито събмитна граплера от Ню Йорк, Мендес продължи напред в турнира, а Еди загуби. Така в категорията на най-леките (66 кг) път до финала си проправи за пореден път Рубенс Чарлз „Кобриня“, който въпреки сериозната си възраст от 36 г., успя да спечели най-престижния граплинг турнир за втори път в кариерата си.

Гари Тонън записа загуба с 0:10 срещу Лепри. Това бе и най-голямата точкова разлика. Лукас Лепри изигра отлична игра, като минаваше гарда на Тонън и трупаше точки с лекота.

Джио Мартинез от своя страна победи Александре Виейра чрез армбар и след това отстрани Джеф Гловър по точки след зашеметяващ слам от триъгълник, който накара Гловър да се сгромоли и да се свие от болка. След тези постижения обаче, Мартинез загуби две поредни схватки и ученикът на Еди Браво също остана без медал от този формат, но се класира на почетното 4-то място, което си остава сериозно постижение.

Родолфо Виейра изглеждаше недостижим, въпреки че той е много по-концентриран в турнирите с кимоно и „размаза“ опозицията си по време на ADCC 2015, като така стана шампион в дивизия до 99 кг и същевременно бронзов медалист от абсолютната категория.

При дамите, които бяха разделени на 2 дивизии – под и над 60 кг, можем да кажем, че станахме свидетели на много повече Бразилско Джу Джицу, отколкото при голяма част от мъжките схватки. Макензи Дърн и Мишел Николини бяха фаворитките при по-леките граплерки. Те разиграха и страхотен финален мач, който бе изпълнен с обрати и зрителите бяха на ръба на седалките си до самия край на двубоя. В крайна сметка Макензи Дърн отмъкна мача и спечели шампионското отличие.

Голямата изненада ни бе поднесена от Джесика Оливейро. Все още кафяв колан, тя измъкна може би най-неочакваната победа в целия турнир – срещу „страшилището“ в женския граплинг Габи Гарсия.

Още един кафяв колан стремглаво се впусна в битката за медалите и неговите усилия бяха възнаградени. Джаред Доп (ученик на Рафаел Ловато Джуниър) си проправи път до финала на категория над 99 кг, като отстрани опитни шампиони като Родриго Кавака и Габриел Роча. В заключителния му двубой съдиите отсъдиха победа за Орландо Санчез обаче, което за съжаление бе и една от най-скучните срещи в ADCC.

При над 99-килограмовите участници бившият състезател за полу-тежката дивизия на UFC и абсолютен шампион на ADCC от предното му издание – Вини Магалеш, трябваше да се задоволи само с бронзовото отличие, макар по изражението му да ставаше ясно, че това далеч не бе неговата цел. Той записа името си в историята на ADCC и като успя да изпълни за първи път един от най-трудните ключове на татамито – Twister. До този момент никой не бе заключвал опонент точно по този метод.

Вини загуби полуфиналната си среща срещу Орландо Санчез, който бе тренировъчен партньор на шампиона в тежка категория на UFC – Фабрицио Вердум.

Ако трябва да връчим приз за най-красив събмишън обаче, то несъмнено и единодушно всички ще изберем невероятния летящ армбар на Дави Рамос по време на краткия му финал за златото при 77-килограмовите срещу Лукас Лепри. Дейви бе безкомпромисен по пътя за златото, заключвайки три от своите четири опонента, нещо, което не постигна нито един друг атлет през този ден.

Една от най-атрактивните звезди на турнира несъмнено бе Бенсън Хендерсън, който се състезава до 77 килограма. Той загуби обаче изненадващо от Магомед Абдулкадиров чрез rear naked choke още в първия рунд, а във втория ден от турнира, по време на абсолютната категория, той отново бе „тапнат“ от Родолфо Виейра чрез кимура от триъгълник. Все пак Хендерсън заслужава огромно уважение поради смелостта, която проявява за да излезе срещу най-елитните атлети от друг спорт и да се състезава срещу тях!

Интересно се развиха нещата в категория до 88 кг. където дебютантът Юри Симоеш демонстрира доминираща борцова техника и успя да циментира позицията си на един от най-големите таланти в Джу Джицу, спечелвайки титлата след финален мач срещу друг феномен – Кийнън Корнелиъс.

След като загуби от Кийнан Корнелиус в категорията им (-88 кг.), Клаудио Каласанс пък направи силно завръщане в Абсолютната категория, където спечели всеки един от мачовете си чрез съдийско решение и макар по скучен и неатрактивен начин така той стана Абсолютен шампион на ADCC 2015 и грабна сериозната награда от 40 000 долара.