Неочакван герой на "Камп Ноу" (видео + галерия)

Отборът на Барселона се измъчи при първото си домакинство в Примера този сезон, но стигна до успех с 1:0 над Малага. Томас Вермален вкара единствения гол в 73-ата минута и зарадва 80 812 зрители по трибуните на "Камп Ноу". Бившият играч на Арсенал се превърна в герой за своите, след като през миналия сезон само гледаше отстрани успехите на каталунците.

Барса - Малага Неймар отново беше на разположение на Луис Енрике и благодарение на това се завърна хищническото трио на каталунците заедно с Лионел Меси и Луис Суарес. Хавиер Масчерано и Томас Вермален оформиха централната защитна двойка. Хави Грасия заложи в атака на новото попълнение Дуйе Чоп. Преди двубоя Меси показа наградата си за най-добър футболист в Европа за изминалия сезон, а капитанът Андрес Иниеста представи спечелената преди 20-ина дни Суперкупа на Европа.

Барса - Малага Гостите от "Ла Росаледа" започнаха срещата с дълбока преса, притеснявайки изнасянето на топката. Още в четвъртата минута топката попадна в мрежата на Карлос Камени, но след отчетено нарушение. Луис Суарес избута явно Маркос Анхелери и след това насочи точно с глава. В осмата Меси хвърли далечен пас към Неймар, бразилецът навлезе в наказателното поле, ала не асистира точно на Лео. В десетата капитанът на каталунците Иниеста пусна хитро подаване към Суарес, който обаче беше в засада.

Барса - Малага - 1:0 В 14-ата играещият по дясното крило Меси получи топката на фланга, стигна до дъгата, но шутът му беше предугаден. В 19-ата високомерието на "лос кулес" можеше да бъде наказано: Серхио Бускетс сбърка подаване, а Хуан Карлос шутира моментално от 60 метра, виждайки, че Клаудио Браво е излязъл пред дъгата. Топката мина малко над гредата.

Барса - Малага В 22-ата андалусците оформиха страхотна контра, Бускетс изостана, ала пасът към Рикардо Орта не се получи. В 24-ата Иван Ракитич подаде бърза топка към Меси и аржентинецът беше затворен на аутлинията. Минута по-късно Масчерано нямаше късмет и след удар с глава нацели напречната греда.

В 39-ата минута Неймар получи топка в наказателното поле, навлезе до аутлинията и финтира Мигел Торес, след което топката срещна ръката на защитника, която беше поставена на земята, но далеч от тялото. Реферът Хайме Латре не видя дузпа при тази спорна ситуация. Минута по-късно се появи ново дискусионно положение в наказателното поле на "бяло-сините". "Деветката" на барселонци нахлу от другата страна на наказателното поле и падна след схватка с Анхелери. Защитникът не игра с топката, но не се видя добре дали има контакт с крака на уругваеца.

Барса - Малага - 1:0 С началото на втората част момчетата на Луис Енрике се настаниха трайно в третината на състава от Коста дел Сол. В 50-ата минута Неймар навлезе в наказателното поле след пас на Меси, бразилецът потърси Лео на дузпата, но аржентинецът се подхлъзна. Стотина секунди по-късно Бускетс изведе Ней, той пак потърси Меси с подаване назад, като този път Камени изби изстрела на "десетката". Каталунците изпълниха хитро корнера по земя към дузпата, но камерунският страж се справи с удара на Вермален.

В 58-ата африканецът изби топката след шут на Меси. В 60-ата поредната опасна акция на "лос кулес" приключи с нов пас вместо удар, като този път Лео реши да търси Неймар и сгреши. Чоп тормозеше защитата на домакините, но бранителите някакси се справяха при центриранията към него. В 62-ата от Барса за трети поискаха дузпа, но реферът така и не наду свирката. Анхелери изчисти от малкото наказателно след остро центриране на Роберто в 64-ата минута.

Барса - Малага - 1:0 В 65-ата Меси реши да шутира от малък ъгъл, но намери тялото на Камени. В 69-ата отново тъмнокожият страж се намеси след 22-метров силен изстрел на аржентинеца. Страничният рефер вдигна флага за засада при добавката, но такава по-скоро нямаше. Суарес така или иначе прати топката много високо.

В 73-ата минута крепостта на южняците падна след удар на неочакван герой. Томас Вермален беше на точното място и от дузпата прати неспасяема силна топка към мрежата - 1:0. Това беше първи гол за белгиеца, който се възстановяваше през целия минал сезон. Минута по-късно резервата Шарлиз неспортсменски нанеси удар с бутонка в лицето на Масчерано, но не видя дори жълт картон.

След отбелязания гол каталунците понамалиха темпото. Стремежът на Меси и Неймар постоянно да си подават на няколко пъти провали отлични възможности за удар. "Лос блаугранас" задържаха топката с идеята да успокоят мача и да няма финален щурм на гостите от "Ла Росаледа". Въпреки това в 93-ата минута Шарлиз държеше точката в ръцете, но пропусна страхотна възможност. Топката беше центрирана отляво, Жорди Алба закъсня, ала "деветката" на андалусците не намери добре кълбото и всъщност се получи удар при позиция от пет-шест метра до голлинията.

В крайна сметка Барса добави втора минимална победа към актива си, а голямата част от футболистите на Луис Енрике заминават за лагери на националните отбори. Следващият мач на Барселона е след две седмици, а той хич не е случаен - гостуване на Атлетико Мадрид.