Байерн заби мощен юмрук на един от конкурентите си (видео + галерия)

Очакванията за дерби между Байерн (Мюнхен) и Байер (Леверкузен) не се оправдаха, тъй като шампионите смачкаха съперника си с 3:0 в среща от третия кръг на Бундеслигата. Резултатът можеше да е много по-изразителен, защото гостите записаха един от най-слабите си двубои за последните години. Томас Мюлер отбеляза своя мач №200 в Бундеслигата с две попадения (26', 60'-дузпа), а Ариен Робен вкара още един наказателен удар (71'). По този начин тимът на Джосеп Гуардиола продължава напред с пълен актив от 9 точки, докато за "аспирините" това са първи загубени точки.

Преди двубоя на "Алианц Арена" имаше редица предпоставки да се очаква изненада. Заради наказания и контузии Байерн разполагаше само с един типичен централен защитник в лицето на Данте, но Пеп пак го остави на пейката и гласува доверие на Чаби Алонсо и Дейвид Алаба в тази зона. Преди три дни пък Леверкузен беше разбил Лацио по пътя си към групите на Шампионската лига и ударното нападение на гостите изглеждаше улеснено от проблемите на Пеп. На терена обаче нещата се оказаха съвсем други. Щефан Кийслинг и неговите съотборници изгледаха мача отблизо, като защитата пред Мануел Нойер изкара една спокойна августовска вечер. Байерн "проби" противника с перфектни акции по двете крила, като така блокира едно от най-силните оръжия на Роджер Шмит. Десният защитник Роберто Хилберт направи двете дузпи, а Вендел беше за изгонване и се наложи наставникът да го сменя превантивно.

Байерн (Мюнхен) - Байер (Леверкузен) 3:0

Мачът започна с два бързи жълти картона за левите бекове Вендел и Хуан Бернат, с което реферът Флориан Майер се опита от рано да парира грубостите. Пред Тиаго Алкантара се откри първата възможност за гол, но той стреля над гредата в 12-ата минута. Футболистите в бяло действаха опасно на контраатака, но чак в 25-ата минута отправиха първия си удар към вратата, като Щефан Кийслинг беше неточен с глава.

Баварците отговориха на мига и секунди по-късно Дъглас Коща размина с лекота Роберто Хилберт и поднесе към Мюлер, който на празна врата нямаше как да сгреши - 1:0. Четири минути по-късно гредата спаси Леверкузен, след като Коща стреля от трудна позиция и така пропусна да удвои аванса.

В 37-ата минута напречният стълб помогна и на домакините. Тогава Хакан Чалханоолу изпрати поредната си бомба от фал към вратата, като Мануел Нойер се оказа безпомощен наблюдател, но пък гредата го спаси.

Втората част започна със спорна ситуация, при която Робен премина през двама играчи на Леверкузен и падна в наказателното поле, но съдията не му даде дузпа, от което пък последваха бурни протести както от играчите в червено, така и от Гуардиола край тъчлинията.

По това време Роджер Шмит пък вече беше заменил разочаровалия Адмир Мехмеди с младока Юлиан Брант. Точно блондинът изведе Кийслинг сам срещу Нойер в 50-ата минута, но нападателят не успя да вкара дори и при последвала добавка. Три минути след това и Карим Белараби заходи опасно отляво и шутира със силния си десен крак, но Нойер се беше позиционирал точно и хвана с лекота. Това, за съжаление на Байер, се оказаха последните им силни минути.

Както и при гола през първото полувреме, последва контраатака на баварците, но този път късметът не беше на тяхна страна. По това време Робен се подиграваше със защитниците на Байер и след негов пробив в 55-ата минута Бернд Лено така ритна топката в тялото на Левандовски, че тя за малко да влети в мрежата му.

В 58-ата минута шампионите настояваха за изгонване на Вендел, който направи ново нарушение за официално предупреждение, но съдията го пощади. Наказанието върху "аспирините" обаче се стовари от последвалото центриране на фала, тъй като Хилберт избута Артуро Видал и последва наказателен удар, който Мюлер хладнокръвно реализира за 2:0.

Тук треньорът на гостите реши да рискува, като пусна втори нападател в лицето на Роби Крюс и извади Чалханоолу. Ефектът се оказа нулев, като австралиецът успя само да си изпроси жълт картон за игра с ръка.

Не след дълго се стигна до ново центриране в наказателното поле пред Лено и реферът отново наду свирката, като този път прецени, че Хилберт е играл нарочно с ръка. Този път Робен взе топката и вкара от 11-те метра, правейки аванса класически.

Нещата можеха да придобият разгромен вид за Байер в 75-ата минута, когато Левандовски изскочи сам срещу Лено, но този път стражът излезе победител. След това заменилия Робен Марио Гьотце направи рядко срещан пропуск от около два метра. Последваха още няколко опасности пред мрежата на Байер, чиито футболисти приеха с облекчение последния сигнал на Флориан Майер.

Преди началото на срещата бившият нападател на Байерн Клаудио Писаро си взе сбогом с феновете, след като договорът му изтече в края на последния сезон. Той все още не си е намерил нов клуб.

След паузата в първенствата покрай мачовете на националните отбори мюнхенци ги очаква ново домакинство - на съседите от Аугсбург. Леверкузен пък ще лекува раните с двубой срещу новака Дармщат 98, който обаче все още няма поражение.