Барса си отмъсти в Билбао (видео + галерия)

Шампионът на Испания Барселона започна защитата на титлата си с много трудна победа с 1:0 при гостуването на Атлетик Билбао в мач от първия кръг на Ла Лига. Така възпитаниците на Луис Енрике взеха реванш след загубената Суперкупа на Испания, която отиде в ръцете на баските. Луис Суарес отбеляза единствения гол в 54-ата минута, а в 31-ата Лионел Меси изпусна дузпа.

Рафиня Алкантара партнира на Лионел Меси и Луис Суарес при липсата на Неймар. Хавиер Масчерано и Томас Вермален оформят централната защита на "синьо-червените". Ернесто Валверде ще разчита на 4-4-2 с "черната котка" на каталунците Ариц Адурис и Сабин Мерино в атака.

Атлетик Билбао - Барселона  Двубоят започна прекалено спокойно и с много грешки в средата на терена. Каталунците установиха контрол върху топката, а баските заложиха на преса. Въпреки това головите положения изглеждаха като далечни миражи. В 16-ата минута Даниел Алвеш получи контузия след сблъсък с Адурис и две минути по-късно беше сменен от Сержи Роберто.

Първата добра възможност в мача дойде именно след включване на Роберто по десния фланг едва в 21-ата минута. Не се видя добре дали преквалифицираният футболист стигна до топката преди тя да напусне очертанията на терена, но съдията остави играта да продължи. След центрирането Горка Елустондо си помогна с ръка в наказателното поле, ала реферът Дел Серо Гранде подмина положението.

Атлетик Билбао - Барселона - 0:1 В 24-ата и "лъвовете" също се сдобиха с възможност: Бенят Ечебария центрира от фал, а Адурис стреля с глава покрай гредата. В 30-ата минута реферът даде спорна дузпа за падане на Луис Суарес. Елустондо сбърка при овладяването на топката и след това стана причина и за дузпата. От бялата точка Лео Меси стреля ниско и позволи на Горка Ираисос да избие. Това беше пета пропусната дузпа от аржентинеца в Ла Лига от 43 изпълнени.

В 34-ата Ираисос отново спаси своите с майсторско протягане след ново включване на Сержи Роберто и удар на Суарес. В 42-ата Меси "хвърли" много добра топка към номер 9, но шутът на уругваецът беше отбит от крак на защитник. В края на полувремето страничният рефер ощети домакините, вдигайки флага за засада на Адурис, подлъгвайки се от други двама играчи, които бяха зад защитата.

Атлетик Билбао - Барселона - 0:1 След почивката се видя как Меси се премести в средата на терена и освободи фланга за Сержи Роберто. Второто полувреме започна със спорна засада на Суарес. В 54-ата минута "лос рохибланкос" допуснаха груба грешка в защитата си, оставяйки Суарес абсолютно сам на шест метра от голлинията. Жорди Алба центрира отляво, а уругваецът реализира страхотен гол с удар от въздуха.

Барселонци можеха да удвоят резултата шест минути по-късно, но нямаха късмет. "Лос блаугранас" изградиха страхотна многоходова акция и изведоха Сержи Роберто на стрелкова позиция. Номер 20 реши да шутира мощно към близкия ъгъл и разтресе напречната греда. В 65-ата минута втори играч на Барса трябваше да напусне принудително, след като Серхио Бускетс беше изнесен с носилка. На негово място се появи Марк Бартра и Масчерано премина в халфовата линия.

Атлетик Билбао - Барселона - 0:1 В 72-ата минута Хави Ерасо се устреми към вратата и поиска дузпа след схватка с Томас Вермален. В крайна сметка се оказа, че има правилно регистрирана засада. В 80-ата Ибай Гомес получи добра възможност на дузпата, но ударът му от ждроб беше прекалено висок. В 87-ата Лео Меси направи страхотен рейд в свой стил, минавайки през редица играчи. Дрибълът му завърши с шут в ръцете на Ираисос. В края Атлетик не успя да застраши сериозно вратата на Клаудио Браво.

На баските им предстои реванш с Жилина за Лига Европа.