Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Байерн се измъкна от бесилото и показа защо е шампион (видео + галерия)

Шампионът Байерн (Мюнхен) извоюва геройска победа с 2:1 над Хофенхайм като гост в среща от втория кръг на Бундеслигата. Отборът на Джосеп Гуардиола допусна гол още в 9-ата секунда, а в 72-ата минута, при 1:1, остана с 10 души на терена, след като Жером Боатенг направи дузпа и беше изгонен. От бялата точка Еуген Полански пропусна, стреляйки в гредата, от което се възползва Роберт Левандовски, реализирайки победно в 90-ата минута.

Баварците не впечатлиха с игра, но показаха характер, благодарение на който триумфираха. И този път над всички беше новото попълнение Дъглас Коща, който изработи и двата гола. Днес Пеп избра постройка с трима в защита и с двама нападатели в лицето на Марио Гьотце и Томас Мюлер, оставяйки Левандовски на пейката.

Хофенхайм - Байерн 1:2

Началото обаче беше шокиращо за гостите, защото веднага след изпълнението на центъра топката стигна до Дейвид Алаба, който нетипично за себе си сгреши с паса и Кевин Фоланд пусна кълбото край Мануел Нойер за 1:0. Официално попадението беше регистрирано в 9-ата секунда, с което беше изравнено върховото постижение за най-бърз гол в Бундеслигата, дело на Карим Белараби от миналия сезон при успеха на Байер (Леверкузен) с 1:0 над Борусия (Дортмунд) още в откриващия уикенд.

Веднага след попадението в първата минута баварците се хвърлиха в атаки, но първата им чиста възможност дойде чак в 13-ата минута, когато Дъглас Коща стреля встрани от целта. В следващите 20 минути Оливер Бауман не беше застрашен с нищо, за да се стигне до 33-ата минута, когато вратарят първо спаси удар на Мюлер под гредата, а секунди по-късно нападателят на Байерн опита центриране отдясно, но нацели страничния стълб.

В 41-ата минута обаче Мюлер нямаше как да сбърка и на празна врата насочи топката след неубедителна намеса на Бауман при удар на Коща.

Секунди преди края на първата част Мюлер и Гьотце се разминаха с второ попадение след нов опасен пробив на бразилеца.

В 37-ата минута Меди Бенатия напусна с контузия, което остави шампионите само с един типичен централен бранител в лицето на Боатенг.

През второто полувреме Байерн продължи да има проблеми с коравите домакини. В 52-ата минута неубедителният до момента Гьотце премина през няколко футболисти в наказателното поле на Хофенхайм, след което топката стигна до Коща, но той не намери целта. Десет минути по-късно отново дошлият от Шахтьор (Донецк) щурмовак проби по крилото и центрира ниско пред Бауман, но и този път нямаше кой да подложи крак.

Така се стигна до 66-ата минута, когато гредата за втори път спаси домакините. Този път Артуро Видал стреля неспасяемо за вратаря, но късметът му обърна гръб и кълбото се отби в напречния стълб.

Веднага след това Гуардиола най-накрая вкара Левандовски и само две минути по-късно полякът беше на крачка от гол, но Бауман отрази засичането му.

В 72-ата минута, малко изненадващо на фона на случващото се на терена, Хофенхайм организира опасна атака, при която Фоланд се устреми към Нойер и беше повален от Боатенг точно пред наказателното поле. Световният шампион веднага беше предупреден официално. Последва изпълнението на фала, при което бранителят на гостите игра с ръка и реферът посочи бялата точка, а за нарушителя последва втори жълт картон. Изведнъж всичко се обърна в полза на домакините и зрителите се приготвиха за екзекуцията на първенеца. Зад топката застана Еуген Полански, който обаче би в гредата.

Сега вече играчите в синьо тръгнаха напред, за да спечелят мача и Марк Ут стреля силно и опасно. Желанието на Хофе да реши мача в своя полза като че ли беше добре дошло за баварците, които изглеждаха готови да инкасират гол, след като се бранеха с Чаби Алонсо, Рафиня и Алаба. Напред обаче беше Левандовски. След негово участие в 82-ата минута Мюлер вкара гол, но той беше отменен заради игра с ръка при атаката. След това в 88-ата минута Гьотце изведе Левандовски срещу вратаря, но ударът мина край гредата. Това обаче не беше всичко. В последните секунди на редовното време Коща галопира по дясното крило, задминавайки с лекота двама футболисти на Хофе и центрира, за да стигне топката до Левандовски и от там в мрежата.

След седмица златните медалисти ще имат тежък съперник в лицето на Леверкузен, докато Хофе, записал вече две загуби, ще гостува на новака Дармщат 98.