След победа в два тайбрека Григор се доближи до дуел с Мъри

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров си осигури място на 1/8-финалите на "Мастърс" турнира в Синсинати, след като в двубой от втория кръг надделя в два тайбрека със 7:6(4), 7:6(5) срещу Вашек Поспишил (Канада). По този начин поставеният под номер 16 в основната схема българин очаква в следващата фаза победителя от сблъсъка между Анди Мъри и Марди Фиш.

Днешният мач бе трети официален в съперничеството между 17-ия в света Григор и 47-ия в класацията на ATP Поспишил. След предишните два успеха - в Маями по-рано този сезон (6:2, 6:2), както и в Базел през 2014-а (отново 6:2, 6:2), хасковлията регистрира и третата си официална победа срещу този опонент. През 2012 година двамата се срещат и в квалификациите за надпреварата в Токио, като и тогава българинът печели - 6:4, 6:7(5), 6:2.

Мачът започна по възможно най-добрия начин за 24-годишния Димитров. Той реализира ранен пробив, който успя и да затвърди за 2:0. Малко по-късно с подаване на нула първата ни ракета поведе в резултата с 3:1. Вместо да задържи аванса си обаче Григор допусна спад и канадският квалификант върна брейка за 3:3. Поспишил стабилизира сервиса си и взимаше все по-лесно подаванията си, но при 5:5 трябваше да отразява два брейкпойнта. 25-годишният канадски представител се справи и минути по-късно се стигна до тайбрек. В него силите бяха изравнени до 3:3 точки, след което двамата състезатели си размениха по един минипробив - 4:4. Именно тук Димитров показа здрави нерви, не даде нито точка на съперника до края на тайбрека и така си осигури спечелването на първата част след 54 минути игра.

Вторият сет бе не по-малко оспорван, като нито един от двамата тенисисти не успя да осъществи пробив. Григор получи два шанса за брейк във втория гейм, но не ги използва по най-добрия начин. Българинът бе убедителен при началния си удар и не даваше инициативата в ръцете на съперника си. Той спечели на нула подаването си за 3:2, както и това за 4:3. В осмия гейм Димитров получи нов брейкпойнт, но отново не се възползва и Поспишил изравни - 4:4. В деветия гейм Григор прояви характер и се измъкна от коварно изоставане от 0:40 при собствен сервис. До края на частта и хасковлията, и канадецът печелеха подаванията си и логично отново тайбрекът бе на дневен ред. За разлика от този в първия сет обаче Григор поведе скоростно с 3:0 точки. При смяната на полетата преднината му бе 4:2 точки, а малко по-късно разликата се увеличи на 6:3. Въпреки че пропусна първите два мачбола, при третия Димитров сложи край на спора и се пребори за тайбрейка със 7:5 точки.

Мачът продължи час и 46 минути. Хасковлията остави в статистиката 10 аса, докато при Поспишил директните точки от сервис бяха 13. Баланс имаше при двойните грешки - по 2.

ВСИЧКИ РЕЗУЛТАТИ В ТУРНИРА МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!