15-годишна спечели републиканското по шах за незрящи

Турнирът събра рекордните 81 състезатели от 22 клуба

15-годишната Габриела Илиева спечели републиканското първенство по шах за незрящи, което се проведе в Дряново. Състезателката от Плевен беше голямата изненада на турнира, след като още при дебюта си записа седем победи от седем срещи и разби двуполюсния модел, налаган от години от Илинка Дилкова (София) и Кънка Виткова (Кюстендил). На второ място завърши Илинка Дилкова („Витоша“ София), а трета остана Пена Йонкова („Бялата лястовица“ Габрово).

При мъжете републикански шампион стана Расим Низам („Изгрев“ Пловдив), който загуби една партия от най-големия си конкурент за титлата Петко Пътев и до последния момент двамата водеха ожесточена борба за първото място. В крайна сметка Расим взе златния медал, втори остана Петко Пътев („Кракра“ Перник), а трети – Александър Тодоров („Пирин спорт 2013“ Благоевград). В отборното класиране при мъжете на първо място е клуб „Изгрев“ Пловдив, на второ – „Пирин спорт 2013“ Благоевград, а на трето – „Кракра“ Перник. При жените най-добре се представиха състезателките от Плевен, следвани от „Витоша“ София и „Болид“ София.

Републиканското първенство по шах за незрящи ще се запомни и с рекордния брой участници – 64 при мъжете и 17 при жените. Многото желаещи да се състезават принудиха организаторите да разделят мъжете, които занапред ще играят в две групи, за да бъдат гарантирани по-равностойни срещи. В турнира участваха шахматисти от 22 клуба – от София, Перник, Кюстендил, Благоевград, Плевен, Габрово, Горна Оряховица, Дряново, Кърджали, Монтана, Пловдив, Варна, Сливен, Бургас, Русе, Силистра, Ямбол и Шумен. За пръв път организаторите от Федерация „Спорт за хора със зрителни увреждания“ осигуриха достатъчно брайлови и аудио часовници, закупени по проект на Агенцията за хора с увреждания. Надпреварата се осъществи с финансовата подкрепа на Агенцията за хората с увреждания, Министерството на младежта и спорта и Съюза на слепите в България. Първенството беше най-мащабното и многолюдно събитие на Федерация „Спорт за хора със зрителни увреждания“ за тази година.

Следващите големи състезания на федерацията са държавните първенства по шоудаун за мъже и жени, които ще се проведат от 19 до 22 септември във Варна. Шампионът по шах при мъжете Расим Низам пък ще участва на европейското индивидуално първенство по шах за незрящи от 24 юли до 3 август в Лион (Франция).