Мъри спря машината Карлович

Първата ракета на Великобритания Анди Мъри се справи със съпротивата на Иво Карлович (Хърватия) и го победи със 7:6(7), 6:4, 5:7, 6:4 в мач от 1/8-финалите на "Уимбъдлън". Пред погледа на препълнения Централен корт поставеният под номер 3 в основната схема шотландец си заслужи място в следващата фаза на надпреварата, а неговият съперник там ще бъде Вашек Поспишил (Канада). По-рано днес той отстрани в петсетов сблъсък номер 22 в схемата Виктор Троицки (Сърбия).

Мъри, който е шампион в "Ол Ингланд Клъб" през 2013 година, имаше точка за пробив във втория гейм на откриващия сет. Той обаче не се възползва. В десетия гейм британецът отново можеше да пробие подаването на съперника си, но Карлович се измъкна и спаси сетбол. Същоtо се случи и в 12-ия гейм. Така се стигна до тайбрек, който премина през обрат. Високият 211 см хърватин имаше преднина от 4:2 точки, но не издържа и отстъпи със 7:9 точки. Мъри се възползва от психологическото преимущество в този момент и реализира ранен пробив за 1:0 в началото на втората част. Във втория гейм Карлович имаше брейкпойнт, но не го реализира. Така сетът приключи с пробив разлика при 6:4 в полза на олимпийския шампион от Лондон. Изравнени сили и отново минимум пробиви имаше и в третата част. И двамата тенисисти трябваше да отразяват точки за пробив, но никой не се пропука. Поне не и до 12-ия гейм. Тогава 36-годишният Карлович нанесе своя удар и осъществи брейк в най-удобния момент - за 7:5, връщайки по този начин надеждите си за нещо повече в срещата.

Заемащият 23-ото място в схемата хърватин прояви кратко колебание в средата на четвъртия сет. При 3:3 той изпусна сервис-гейма си, а веднага след това можеше да върне пробива, но пропиля два брейкпойнта и така изоставането му стана 3:5. В деветия гейм Мъри имаше мачбол, който обаче остана нереализиран в статистиката. Логичното се случи и шотландецът сложи точка на спора при свой сервис за 6:4 след 3 часа и 7 минути игра.

Машината за асове Карлович приключи днешния двубой с 29 директни точки от сервис. При Мъри асовете бяха 8. И двамата състезатели се отчетоха с по 4 двойни грешки. Печелившите удари на хърватина бяха 75 срещу 62 за шотландския му опонент. Голяма разлика имаше при непредизвиканите грешки - само 9 за британеца и 32 за Карлович.