Очаквайте: Турнир на талантите U14: Зона София - Зона Велико Търново

Пиронкова не даде сет на Стоусър и продължава напред в Ийстбърн

Най-добрата ни тенисистка Цветана Пиронкова за първи път в кариерата си победи шампионката на US Open за 2011 година Саманта Стоусър. Цвети надви 31-годишната австралийка със 7:5, 7:6 (0) в мач от втория кръг на турнира в Ийстбърн. Това бе пета среща между двете тенисистки, като 27-годишната пловдивчанка нямаше дори спечелен сет в предишните си четирите си мача със Стоусър.

Двубоят продължи 1 час и 35 минути, като Пиронкова направи 5 аса - с 2 повече от австралийката. Двете тенисистки допуснаха по 3 двойни грешки, а в мача имаше общо 11 пробива, като 6 от тях бяха реализирани от 44-ата в ранглистата на WTA Цвети.

Откриващото подаване на Пиронкова в двубоя бе доста трудно и тя трябваше да спасява точка за пробив. Българката обаче запази спокойствие и се пребори за подаването си, изравнявайки резултата - 1:1. В петия гейм Пиронкова проби на нула, но веднага след това загуби подаването си и резултатът стана 3:3. В деветия гейм Пиронкова отново реализира пробив, който й даде възможност да сервира за спечелването на първия сет при 5:4. Пловдивчанката обаче загуби подаването си на 15 и пропиля шанса да затвори първата част. В 11-ия гейм обаче Пиронкова отново спечели подаването на съперничката си и при 6:5 още веднъж имаше възможността да сложи край на първия сет със своя сервис. Този път българката го направи и след 50 минути поведе с 1:0 части.

Вторият сет започна с пробив на Пиронкова, която обаче не успя да удържи подаването си след това и серията на българката от три поредни гейма бе спряна. После Цвети проби за 3:2, но както и в първия сет, сега също не успя да дръпне напред в резултата с 4:2, а вместо това 22-ата в света Стоусър изравни за 3:3. Поредният пробив в срещата дойде в 11-ия гейм - 6:5 за Пиронкова и пловдивчанката бе съвсем близо до победата. Сервирайки за мача обаче тя се пропука и вторият сет трябваше да бъде решен с тайбрек. В него Цвети просто не остави шансове на опитната австралийка. Стоусър не успя да вземе дори точка и отпадна от турнира, а Пиронкова вече чака противничката си в третия кръг. Тя ще бъде финалистката на "Ролан Гарос" и №3 в схемата Луцие Шафаржова (Чехия) или словачката Доминика Цибулкова.