България с чисто 3:0 над Словакия в Баку (ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България, който играе на Европейските игри в Баку, завършиха с победа в груповата фаза на турнира. Воденият от треньора Николай Желязков тим би чисто Словакия с 3:0 (25:14, 25:17, 25:19) в последния си мач от Група "В", игран този следобед пред около 2500 зрители в Кристалната зала в азербайджанската столица.
България помете Словакия
По този начин България завърши с 11 точки след 4 победи и 1 загуба. Точното място на "трикольорите" в крайното класиране в групата и съперника им на 1/4-финалите ще станат ясни по-късно тази вечер след изиграването и на останалите срещи от днешната програма. Отборът на Словакия пък със сигурност ще бъде 4-ти в крайното класиране на Група "В" с 6 точки след 2 победи и 3 загуби и на 1/4-финалите ще срещне победителя от Група "А" - Полша, който завърши с 5 победи от 5 мача, след като тази сутрин би категорично Финландия с 3:0 гейма.
Първият гейм на срещата започна много добре за българите, които поведоха с 4:1 след грешка в атака на Марсел Лукс и два поредни аса на Николай Николов. Въпреки усилията на словаците, България продължи да води до 8:6 след блок-аут на Ники Николов. Постепенно разликата нарасна до 13:7 след атака на Жани Желязков, блокада и контра през центъра на Ники Николов и силен ас на Валентин Братоев. До второто техническо прекъсване преднината на "трикольорите" стана 16:8 след пореден ас на Ники Николов и грешка на словашкото либеро Мартин Видарени. Последваха страхотен блок на Светослав Гоцев и нов мощен ас на Ники Николов и 18:8. България запази предимството си до 22:12, след което спокойно взеха гейма с 25:14 след блок-аут на Вальо Братоев.
В началото на втората част Словакия поведе с 2:0 след грешка от сервис на Вальо Братоев и ас на Петер Ондрович. Последва равенство при 3:3 след грешка на Марсел Лукс и грешка в атака на Щефан Хъртиански младши. Словаците отново дръпнаха с 5:3 след атака на Томас Криско и грешка на Тодор Алексиев, но веднага последва ново равенство при 5:5 след атака през центъра на Слави Гоцев и ас на Алексиев. За трети път Словакия поведе със 7:5 след две грешки на българите и с 8:6 след блок-аут на Криско. Последваха нови две успешни атаки на Алексиев, отлична блокада и контра на Ники Николов и мощен ас на Жани Желязков - 11:8 за "лъвовете" и тайм-аут за словашкия наставник Мирослав Палгут. Въпреки усилията на словашкия тим да стигне до равенство, България продължи да води до 16:13 след грешка на Радослав Пресински. Момчетата на Ники Желязков поддържаха преднината си и дори я увеличиха до 20:16 след успешна контра на Алексиев. Въпреки второто прекъсване за Мирослав Палгут, последваха страхотен блок на Вальо Братоев и контра на Ники Николов и 22:16. В крайна сметка България затвори и втората част в своя полза при 25:17 след поредна атака на Ники Николов и поведе с 2:0.
И третия гейм тръгна по-добре за словаците, които поведоха с 2:0 след грешка на българския разпределител Георги Братоев и ас на Томас Криско и с 4:1 след контра на Петер Млинарчик. Последваха атака и блокада на Тодор Алексиев и 4:3. България изравни при 6:6 след блокада на Вальо Братоев, но веднага допусна ново изоставане от 6:8 след грешка на Вальо Братоев в атака и ас на Радослав Пресински. Последва нов ас на Пресински и 9:6. Играта продължи точка за точка до 14:11, след което последваха грешки на Томас Халанда от сервис и на Пресински в атака за 14:13. Все пак, втората техническа пауза дойде при 16:13 за Словакия след нова атака на Пресински и успешна контра на Млинарчик. Българите намалиха до 16:15 след грешка от сервис на Пресински и силен ас на Жани Желязков. Въпреки тайм-аута за Мирослав Палгут и Словакия, последва втора директна точка от сервис на Жани Желязков, грешка на Криско и блок на Ники Николов и 18:16 за "трикольорите". Разликата леко нарасна до 20:17 след нова грешка в атака на Криско, а след това до 23:18 след грешка на Щефан Хъртиански и пореден мощен ас на Ники Николов. В крайна сметка България спечели гейма с 25:19 след блок-аут на Жани Желязков, а с това и мача с 3:0.
Най-резултатен за българския тим стана капитанът Тодор Алексиев с 14 точки (2 блока, 1 ас, 69% ефективност в атака, 57% позитивно и 36% перфектно посрещане), а Жани Желязков (4 аса и 53% ефективност в атака) и Николай Николов (5 аса!!!, 3 блока и 38% ефективност в атака) добавиха по 13 точки за победата. За словаците Радослав Пресински завърши със скромните 6 точки.
БЪЛГАРИЯ - СЛОВАКИЯ 3:0 (25:14, 25:17, 25:19)
БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 2, Жани Желязков 13, Тодор Алексиев 14, Валентин Братоев 12, Николай Николов 13, Светослав Гоцев 4 - Мартин Божилов-либеро
Старши-треньор: Николай Желязков
СЛОВАКИЯ: Юрай Затко 1, Марсел Лукс 4, Томас Криско 4, Щефан Хъртиански 3, Радослав Пресински 6, Петер Ондрович 3 - Мартин Видарени-либеро (Лубош Мацко, Даниел Кончал, Петер Млинарчик 5, Томас Халанда 1, Борис Кемпа-либеро)
Старши-треньор: Радослав Палгут.

ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - СЛОВАКИЯ 3:0 - ТУК!!!