Лас Палмас ликува, Сарагоса плаче (галерия)

Отборът на Лас Палмас се завърна в Примера дивисион след победа с 2:0 над Сарагоса в реванша на финалния плейоф за влизане в испанския елит, игран пред 28 232 зрители на стадион "Гран Канария". В първата среща арагонци спечелиха с 3:1, но поради гола на чужд терен момчетата на Пако Ерера влизат в Ла Лига. "Лос амарийос" се класираха напред справедливо, след като днес надиграха тотално своя съперник и стигнаха до попадения на Роке Меса (33) и Араухо (84). Лас Палмас ще играе с най-добрите за пръв път от сезон 2001/2002 година. Интересното е, че бившият тим на Спас Делев загуби два поредни баража за влизане предните два сезона, като преди година гол в последните секунди потопи в сълзи същите тези привърженици.

Лас Палмас ликува, Сарагоса плаче Срещата започна със сериозен натиск на домакините. В първите двайсетина минути той се изразяваше предимно с изпълнението на множество корнери - цели шест. При един от тях, в 16-ата минута, беше нанесен удар с глава, при който останаха съмнения за игра с ръка на Дорка, но съдията замълча, навярно правилно.

Лас Палмас ликува, Сарагоса плаче В 18-ата Жонатан Виера шутира от 20-метров фал, ала вратарят Боно изби. Гостите от "Ла Ромареда" също погледнаха към вратата на Касто в средата на полувремето. В 21-ата Вилиан Жозе премина през двама в наказателното поле, но беше спрян от стража. В 23-ата Касто изби в корнер опасен удар с глава. След ъгловото изпълнение Дорка стреля с глава, а защитник съумя да играе с топката на самата голлиния и да я отклони в напречната греда.

Преместването в по-предни позиции на арагонци позволи на възпитаниците на Пако Ерера да покажат умения на контраатака. Така в 33-ата минута Анхел открадна топката отляво, напредна, Араухо ефектно продължи с пета, топката стигна до Роке Меса и той придаде нужната сила на кълбото, за да влети в мрежата през ръцете на Боно. Ударът беше нанесен от 18 метра и откри резултата - 1:0. До края на полувремето "лос амарийос" създадоха още две-три сравнително опасни положения, сред които параболичен удар с глава над гредата и неточен изстрел от десет метра след хубаво връщане назад от аутлинията.

Лас Палмас ликува, Сарагоса плаче И втората част стартира с масирани атаки към вратата на Боно. Сарагосци почти не успяваха да играят с топката, а до средата не полувремето не осъществиха нито една цялостна атака. В 54-ата минута Виера се озова сам срещу вратаря, топката му дойде зад тялото и не стреля добре. Минута по-късно Араухо намери пътя към мрежата, ала при явна засада.

В 56-ата Араухо се освободи много добре при овладяването на висока топка, шутира без забавяне и накара вратаря да плонжира самоотвержено. Домакините не спираха да тормозят защитата на "лос маньос" в търсене на втория гол. В 69-ата минута бяха много близо до него, но Давид Гарсия нацели напречната греда след удар с глава при корнер. Чак в 70-ата минута "лос бланкийос", играещи днес в червени екипи, получиха добър шанс за изстрел - Хайме шутира в стената.

Лас Палмас ликува, Сарагоса плаче В 77-ата Ортуньо овладя на гърди в наказателното поле и матира защитниците, но не и вратаря Боно. Къртовските усилия на "жълтите" дадоха резултат в 84-ата минута. След центриране от фал вратарят Боно излезе неубедително, Айтами изрита топката почти от аутлинията към далечната греда, където Араухо беше непокрит и от сантиметри чукна топката в мрежата - 2:0 и луда радост на "Гран Канария".

Тимът на Ранко Попович късно се сети да тръгне към противниковата врата. "Белите" от "Ла Ромареда" също така бяха доста изморени от изпълнението на защитниците си функции и до края на 95-ата среща стигнаха едва до две центрирания, но не и до точен удар.

Лас Палмас ликува, Сарагоса плаче Така шесткратният носител на Купата на краля Сарагоса ще остане във второто ниво на испанския футбол за трети пореден сезон. Лас Палмас се завръща в Лигата заедно с тимовете на Бетис и Спортинг Хихон.