Федерер излъга Карлович и е на 10-и финал в Хале

Носителят на рекордните 17 титли от "Големия шлем" Роджър Федерер се класира на финала на един от любимите си турнири - този в Хале. 33-годишният швейцарец надви със 7:6 (3), 7:6 (4) хърватския гигант Иво Карлович в първия полуфинал и в неделя ще се опита да спечели 8-ия си трофей в турнира, като негов съперник ще бъде Кей Нишикори (Япония) или Андреас Сепи (Италия).

Световният №2 и водач в схемата Федерер записа днес 50-ата си победа в Хале и ако триумфира утре, ще спечели рекордна 15-а титла на трева в Оупън ерата. Роджър се класира на 10-и финал в Хале, като единствените му поражения в директния спор за трофея са от австралиеца Лейтън Хюит през 2010 година и от германеца Томи Хаас през 2012.

36-годишният Карлович, номер 8 в схемата, заби 20 аса и лесно печелеше сервис-геймовете си, но това се оказа недостатъчно дори за сет. В мача нямаше нито един пробив, а Федерер спечели без да достигне до нито един брейкпойнт. Всъщност единствената точка за пробив в двубоя се откри пред Карлович. Това се случи в едно от подаванията на швейцареца в началото на втория сет, при 30:40. Карлович обаче не успя да върне сервиса на швейцареца при следващата точка и Федерер стигна до равенство без игра, а след това взе подаването си.

В тайбрека на първия сет блестящ ретур-уинър от бекхенд по правата донесе на Федерер мини-пробив за 4:3. Швейцарецът поведе с 6:3, а след това Карлович допусна двойна грешка, рисуквайки втория сервис и първият сет приключи. В тайбрека на втората част Федерер отново пръв стигна до мини-пробив - за 3:2, но веднага след това загуби аванса си в резултата - 3:3. Федерер бе на косъм дори да изостане с мини-пробив, тъй като негов завършващ форхенд бе отсъден в аут. Федерер обаче поиска намесата на системата за видеоповторения "Ястребово око" и тя показа, че топката е закачила линията. Точката бе присъдена за Федерер - 4:3, а секунди след това швейцарецът реализира нов мини-пробив и вече държеше в ръцете си победата. Тя не закъсня и стана факт след 1 час и 28 минути игра, като швейцарецът постигна 13-ата си победа от 14 мача срещу 211-сантиметровия Карлович.