Валентино Роси не успя да спре Лоренсо в Каталуния, Маркес отново отпадна

Хорхе Лоренсо спечели състезанието за Гран При на Каталуния, седми кръг от Световния шампионат по мотоциклетизъм (MotoGP). Неговият съотборник Валентино Роси завърши втори и се опита да настигне своя съперник в края на надпреварата, но Лоренсо бе безупречен и не даде шанс на Доктора да се пребори за първото място. Последен на подиума се качи Дани Педроса с Хонда.

Хорхе Лоренсо за първи път в своята кариера успява да запише четири поредни победи. Походът на звездата на Ямаха започна на "Херес", премина през "Льо Ман" и "Муджело", за да достигне до Барселона.

Лоренсо пое лидерството още в самото начало и не даде шанс на нито един от неговите съперници да оспори доминацията му.

В един момент от надпреварата Марк Маркес се доближи до сънародника си, но загуби точката за спиране на един от завоите в последната фаза от обиколката и отпадна. Маркес почти се удари в задната част на Ямахата на Лоренсо.

Драмата между двамата настъпи 23 об. преди края. Обиколка по-късно Пол Еспаргаро отпадна в трети завой и още един тур след това дойде ред на Кал Кръчлоу. Проблеми с намирането на сцепление имаше и Андреа Довициозо, който две обиколки по-късно приключи своето участие в четвърти завой.

Това даде шанс на потеглилия от пол-позишън Алейкс Еспаргаро да попадне в Топ 3, но той бе изпреварен от Дани Педроса малко по-късно.

До края на състезанието Педроса запази позицията си и се завърна на подиума. Еспаргаро пък отпадна в самия край и не успя да стигне до финала.

Поради тази причина Андреа Яноне с Дукати завърши четвърти, следван от Брадли Смит и Маверик Винялес. Сузуки отново се завърнаха на картата след силната си квалификация и добро представяне в хода на надпреварата.

Последни в Топ 10 завършиха Скот Рединг, Щефан Бардъл, Дани Петручи и Алваро Баутиста.

Разликата между Валентино Роси и Хорхе Лоренсо на върха във временното класираневече е само 1 точка - 138 пункта за Доктора и 137 за Лоренсо.