Холандки, гъркини и финландки на пътя на Ангелова и Мишонова в Баку

Тежка се очертава задачата на Светла Ангелова и Ирена Мишонова да се класират напред към втората фаза на женския турнир по плажен волейбол на първите Европейски игри Баку. Пясъчните "лъвици" попаднаха в компанията на силни съперници в своята Група "D". Българките ще трябва да премерят сили с двойки от Холандия, Гърция и Финландия.

Ангелова и Мишонова получиха №29 в основната схема от 32 двойки и по метода на змиорката бяха зачислени към Група "D" заедно с №4 – първата двойка на Холандия, №13 – отбора на Гърция, и №20 – втория тандем на Финландия, съобщиха организаторите.

В отсъствието на водачките в европейската ранглиста Маделайн Мепелинк и Марлеен Фан Ийрсел, като най-силни представителки на "лалетата" в Баку се явяват Софи фан Хестел и Янтине фан дер Флист. Гърция ще бъде представена от вече познатите на Ангелова и Мишонова бронзови медалистки от балканския турнир в Турция миналата седмица - Панайота Карагуни и Анна Метенити. На малкия финал в Бурхание българките отстъпиха пред гъркините след драматично 0:2 (19:21, 20:22). Втората двойка на Финландия също е изключително реномирана. Сестрите Емилия и Ерика Нюстрьом са известни в България най-вече с това, че през 2012 година спечелиха турнира Мастърс във Варна – най-силното състезание по плажен волейбол, провеждано някога у нас.

Участващите двойки са разпределени в 8 групи по 4, като във всяка от тях отборите ще се срещнат всеки с всеки по веднъж. Победителят в групата ще се класира директно за 1/8-финалите, а двойките, заели второ и трето място, ще трябва да преминат през ситото на 1/16-финален кръг. Като точки за световната ранглиста, турнирът в азербайджанската столица ще се третира като равностоен на ранг Мастърс и е част от квалификационния процес за Олимпиадата в Рио де Жанейро през 2016 година.