Невиждан трилър - Спортинг Хихон влезе два пъти в Примера в рамките 30 минути

Отборът на Спортинг Хихон се завърна в Примера дивисион след изключителна драма в последния редовен кръг в Сегунда дивисион. Момчетата на Абелардо Фернандес се нуждаеха от задължителна победа поне с два гола разлика като гост на новия шампион Бетис, но също така и от грешна стъпка на Жирона. Астурианци спечелиха класически на "Бенито Вийямарин" след попадения на Гереро (24), Джони (59) и Исма Лопес (68), но до последно Жирона водеше с 1:0 у дома на Луго.

Около 10 хиляди зрители в каталунския град бяха попарени от изравнителен гол в 90-ата минута, дело на Кабайеро. До финалния сигнал "бяло-червените" жиронци пратиха още веднъж топката в мрежата, но при вдигнат флаг за засада. Най-интересното от всичко беше, че последният съдийски сигнал в Жирона беше даден 40 секунди преди края на цялото добавено време, след като арбитърът беше замерен с предмети от трибуните. След половин час съдията все пак реши срещата да се доиграе и поднови мача за оставащите 40 секунди, в които нов гол не падна. Ирачите на Жирона и Луго бяха изкарани от съблекалните да доиграят срещата, а голяма част от публиката си беше отишла. Целият свят си мислеше, че всичко е приключило, но срещата, макар и за мъничко, беше подновена. Така Спортинг на практика изживя два пъти емоцията от класирането в Ла Лига в рамките на цели 30 минути.

Хихон се застопори на втората позиция след равни показатели в директните двубои, но по-добра голова разлика от съперника. Жирона изпусна огромен шанс да се класира в Ла Лига за първи път в 85-годишната си история. Все пак каталунците ще имат нова възможност при плейофите.

Лас Палмас и Валядолид си бяха осигурили участие в баражите за влизане в елита и играха протоколно у дома съответно срещу Алавес (3:2) и Ягостера (2:4). Битката беше за последната плейофна квота, където Сарагоса водеше само с точка пред Понферадина. И двата отбора завършиха наравно - арагонци направиха 2:2 като гости на Леганес, а Понферадина не успя да победи у дома Алкоркон (1:1). Така полуфиналните сблъсъци са Сарагоса - Жирона и Валядолид - Лас Палмас. От Сегунда изпадат Барселона "Б", Сабадел, Рекреативо и Расинг Сантандер.