Фиджи хвърли бомбата на световното първенство за младежи

Тихоокеанският остров Фиджи хвърли бомбата на Световното първенство по футбол за младежи до 20 години, след като разгроми Хондурас с 3:0 в среща от група F. Така двата отбора имат по 3 точки и битката за 2-ото място се отлага за последния кръг.

В друг двубой от тази група фаворитът Германия не срещна съпротива от Узбекистан и се наложи с 3:0 без да позволи да бъде отправен удар към вратата им. Фиджи- островна държава в Южния Пасифик, играе зе първи път на каквото и да било Световно първенство, след като спечели квалификациите в Зона Океания.

На старта младежите на намиращата се на 196-о място в ранглистата на ФИФА страна бяха съсипани с 1:8 от Германия, но след днешния успех може и да продължи на елиминациите. Йосефу Вереву, който вкара и на Германия, откри резултата в 14-ата минута. Саула Уака удвои преднината на Фиджи, а Кевин Алварес от Хондурас си вкара автогол в последната минута на първата част.

"Ние планирахме да пресираме противника от първата минута и наистина нашата идея се получи, коментира опитният наставник Франк Фарина, който води Фиджи. Фарина е бивш национален треньор на Австралия, един от най-успешните треньори в региона изобщо. Футболът във Фиджи е изцяло аматьорски, така че 20-годишните национали на страната не правят изключение. Германия пък си гарантира място на осминафиналите, след като отнесе Узбекистан с 3:0. Марк Щендера наниза два гола- в 33-ата и в 85-ата минути, а Кевин Акпогума добави за 2:0 в 59-ата минута. В Група Е Нигерия размаза КНДР с 4:0. Това е първи успех за нигерийците след поражението на старта с 2:4 от Бразилия.

От своя страна Бразилия също отива във втората фаза, тъй като вече има 6 точки след втората си победа- 2:1 над останалия с десет човека отбор на Унгария. Нигерийците се мъчиха цяло първо полувреме и не успяха да вкарат, но за сметка на това нанизаха четири топки след почивката. Савиур Годуин откри резултата в 48-ата минута, а три по-късно удвои. Кингсли Сокари покачи на 3:0 в 71-ата минута с топовен изстрел от границата на наказателното поле. Девет минути по-късно Съксес Айзък сложи точка на спора.

Унгария поведе с 1:0 на Бразилия с гол на Бенче Мервьо, но 8 минути по-късно Кристиан Тамаш си заработи два бързи жълти картона и напусна терена. От това се възползваха бразилците, които чрез Данило в 50-ата и чрез Андреас Перейра от доста спорна дузпа пет минути преди края на мача оформиха обрата.