Преди 15 години Ливърпул триумфира с Купата на УЕФА след невероятен трилър

Тази вечер Ливърпул се изправя срещу Севиля във финала на Лига Европа в Базел и английският клуб ще се опита да покаже, че тимът от Андалусия не е "абониран" за този трофей. Другият голям залог в мача, разбира се, е участие в Шампионската лига през следващия сезон.

Един от най-паметните финали в историята на състезанието (тогава все още под името турнир за Купата на УЕФА) е именно с участието на мърсисайдци. Тогава съперникът на Ливърпул отново, както и сега, е испански тим. През 2001 година воденият от Жерар Улие по това време Ливърпул побеждава Алавес с 5:4 със златен гол във второто продължение в незабравим трилър на "Вестфаленщадион" (сега "Сигнал Идуна Парк") в Дортмунд.

Срещата завършва при резултат 4:4 в редовното време. Маркус Бабел (3), Стивън Джерард (16), Гари МакАлистър (40-д) и Роби Фаулър (72) са точни за Ливърпул, а Иван Алонсо (26), Хави Морено (47, 49) и Жорди Кройф (88) бележат за Алавес в редовните 90 минути. Автогол на Делфи Хели 4 минути преди края на второто продължение изпраща трофея в ръцете на Ливърпул, тъй като по това време, както споменахме по-горе, в сила е правилото "златен гол"). Остава да разберем дали подобна драма ще има и днес на "Ст. Якоб-Парк".