Павлин Иванов спаси кожата на Лукойл в първия финал

Лукойл Академик поведе с 1-0 във финалната серия с Балкан (Ботевград), печелейки първия плейофен двубой срещу регионалния си съперник със 72:70. Домакините изпитваха сериозни затруднения през голяма част от срещата, но в последните минути успяха да си гарантират победата след решаващи изяви на Желко Шакич и Павлин Иванов в самия край.

Цялата първа четвърт премина под контрола на актуалните шампиони на България. Лукойл Академик се настани на лидерската позиция от самото начало, като не даде водачеството на Балкан нито за миг, а най-голямата разлика в полза на домакините достигна шест точки. Ботевградчани свалиха пасива си само до точка минута преди края, преди Асен Великов да вкара в края за 20:17.

Балкан показа друго лице и по-добра игра през втората част, а Небойша Видич изненада съперника си с добра тактика, комбинирайки лична и зонова защита, с което максимално затрудни “студентите”. Гостите заиграха със самочувствие и първо настигнаха съперника си, а след това тотално установиха контрол над мача, като в един момент преднината им достигна 11 точки - 30:41. Домакините все пак се окопитиха и свалиха повече от половината разлика и двата тима се прибраха в съблекалнята при 36:42.

Вицешампионите запазиха водачеството през почти целия трети период, като при оставащи три минути бяха напред с 44:51. Пет последователни точки на Христо Захариев дадоха самочувствие на Лукойл Академик за серия от 9-2, след която домакините се върнаха в мача за 53:53 след 30 минути в Правец.

Напрежението взе превес за сметка на качеството на играта в заключителната четвърт на този първи финален плейоф. Мартин Дурчев се нагърби с отговорността за Балкан и вкара първите пет точки в тази част за 53:58. Отговорът на Лукойл дойде с 9 безответни точки и силни моменти на Шакич и Павлин Иванов за 62:58, преди Дурчев да върне тройка за 62:61. Домакините дръпнаха с 67:61, но Фортънбери не позволи на Балкан да остане дълго зад съперник и гостите настигнаха селекцията на Тони Дечев за 69:69 точно 32.6 секунди преди последната сирена. Павлин Иванов вкара тройка за 72:69, която се оказа решаваща, а след само един успешен наказателен удар и 72:70, гостите овладяха борбата в нападение, но Дурчев не успя от доста далеч зад тройката, с което победата бе за домакините, които повеждат с 1-0 в серията.

Желко Шакич вкара 14 точки и овладя 8 борби за победителите, докато Павлин Иванов и Христо Захариев реализираха по 13 точки всеки. Филип Барович остана с 9 точки, 14 борби и 2 асистенции, а Филип Виденов също вкара 9 точки.

За Балкан Брендън Фортънбери се отличи с 25 точки, докато Мартин Дурчев наниза 18.

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК - БАЛКАН (БОТЕВГРАД) 72:70 (20:17, 16:25, 17:11, 19:17)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Бранислав Ратковица 2, Христо Захариев 13, Филип Виденов 9, Желко Шакич 14, Филип Барович 9 (Асен Великов 4, Павлин Иванов 13, Димитър Димитров 5, Крис Минков 3, Николай Колев)

БАЛКАН (БОТЕВГРАД): Цветослав Острев 3, Брендън Фортънбери 25, Мартин Дурчев 18, Душан Цветкович 7, Николай Върбанов 7 (Радослав Кочев 2, Мартин Маринов 4, Васил Александров 2, Николай Маринов 2)