Екстрьом победи Льоб в Белгия и излезе начело в генералното класиране

Шведският пилот от отбора на EKS с автомобил Audi в Световния раликрос шампионат (WorldRX) – Матиас Екстрьом спечели своята втора победа в рамките на една седмица, след като спечели третия кръг от шампионата на пистата "Метет" в Белгия.

Само преди седмица Екстрьом спечели своята трета победа в цялата си кариера в WorldRX на пистата "Хокенхайм" в Германия, преди в провелото се вчера състезание да се превърне в първия пилот за този сезон с пълен актив точки от даден старт и така да излезе начело в генералното класиране.

Матиас оглави класиранията в предварителните сесии, което му позволи да стартира от първа позиция в първия полуфинал, в който той бе водач от началото до края и по този начин си осигури първо място на стартовата решетка за големия финал. Към него на първа редица се нареди победителят от втория полуфинал – Петър Солберг, които бяха с еднакви точки начело в генералното класиране преди състезанието в Белгия.

В самото състезание, веднага след изгасването на светлините Матиас поведе колоната следван от Солберг, а плътно зад него се бе залепил деветкратният световен рали шампион – Себастиен Льоб. Двамата бивши WRC пилоти обаче бяха разделени от страхотно стартиралия Антон Марклунд, който се вклини между тях. Малко след това Солберг и друг бивш пилот в Световния рали шампионат – Франсоа Дювал използваха своите "жокер обиколки" още в първия тур, но при излизането бяха задържани от Марклунд, който загуби контрола върху своето Volkswagen Polo.

Отпред Екстрьом и Льоб се бяха измъкнали и натрупали лека преднина пред останалите, като Екстрьом дори записа най-добрата обиколка в състезанието. Марклунд успя да си върне бързо загубеното време и изпревари Дювал, с което му отне четвъртата позиция на старта на обиколка номер 5, а за белгиецът нещата станах още по-зле след това, защото се оказа, че има спукана гума на неговата OMSE Ford Fiesta.

Лидерите Матиас Екстрьом и Себастиен Льоб влозяоха в своите "жокер обиколки" в последния възможен момент, след което шведът успя да спечели победата, докато Льоб се върна на пистата малко пред своя бивш голям съперник във WRC – Петър Солберг, но все пак успя да го задържи зад себе си, с което спечели и своя първи подиум в Световния раликрос шампионат. Антон Марклунд зае четвъртата позиция на финала, а Франсоа Дювал остана пети.

Така след третия кръг от шампионата, Матиас Екстрьом води в генералното класиране със 78 точки, следван от защитаващият своята титла от миналия сезон Петър Солберг със 73 точки и Йохан Кристоферсон с 58. Себастиен Льоб е четвърти с 54 пункта следван от Томас Хейкинен на петата позиция с 46. В отборното класиране водачи са EKS с Audi, които имат 124 точки в своя актив, следвани от отбора на Volkswagen с 83 точки и Peugeot Hansen със 77.

Календарът във WorldRX продължава с кръг номер 4, който ще се проведе на 27 май във Великобритания на едно от най-известните трасета за такъв тип надпревари - "Лидън Хил".