ЦСКА (Москва) е новият шампион в Евролигата (видео)

Отборът на ЦСКА (Москва) спечели седма титла в Евролигата, след като тази вечер „армейците“ се наложиха във финала на сезон 2015/16 над Фенербахче (Истанбул) със 101:96 след драма с продължение в двубой игран в зала "Марцедес-Бенц Арена" в Берлин.

Нандо Де Коло бе най-резултатен за новите шампиони – 22 точки, Милош Теодосич и Кайл Хайнс добавиха съответно по 19 и 15 точки, а Кори Хигинс завърши с 12 точки.

Боби Диксън вкара 17 точки за „фенерите“, Перо Антич и Луиджи Датоме добавиха по 16 точки, а Екпе Юдо се отличи с „дабъл-дабъл“ – 16 точки и 11 борби.

Двата отбора влязоха в здрава битка за всеки сантиметър от терена още от първия съдийски сигнал, като само за четири минути лидерската позиция смени притежателя си общо четири пъти. В средата на първата част ЦСКА се откъсна напред – 15:11 след тройка на Теодосич, след което резултатността рязко спадна. След близо три минути игра сушата бе прекъсната след точна стрелба на Весели, а след него и Датоме вкара за 15:15. Равенството се запази почти до края, но 22 секунди преди края Хряпа вкара за 22:20 в полза на „армейците“.

Здравата защита, демонстрирана и от двата отбора, продължи да властва на терена и в началото на втората четвърт, като първите точки след кратката почивката дойдоха след два фала на Курбанов за ЦСКА – 24:22. Последваха силни моменти за руската селекция и 2:49 минути преди почивката разликата в полза на Теодосич и компания вече бе 12 точки – 42:30 след отлични изяви Де Коло, Хигинс и Хайнс. Наставникът на Фенербахче Желко Обрадович реагира мигновено и взе прекъсване, но и след него възпитаните му не приличаха на себе си. Московчани, от своя страна, бяха безпощадни и до края на първото полувреме  буквално прегазиха съперника си за 20 точки преднина на почивката - 50:30.

В началото на второто полувреме „фенерите“ заложиха на пресираща защита в опит да се доближат до съперника си, но усилията им не донесоха желания резултат и след три минути минути ЦСКА продължаваше да води със солиден аванс – 53:36.

Точно 6:37 минути преди края на периода играта бе прекъсната, след като нервите се пренесоха и по трибуните. Привърженик на руският гранд, седящ на първия ред в зала „Мердедес-Бенц Арена“, опита да удари баскетболист на Фенербахче, което за малко да доведе до безредици в залата.

Емоциите по трибуните бяха овладяни за няколко минути, а след подновяването на играта баскетболистите на ЦСКА успяха да удържат съперника си и преди началото на решителните десет минути „армейците“ бяха напред с 16 точки – 69:53.

Възпитаниците на Желко Обрадович определено влязоха по-добре в последната решителна четвърт, като 5:40 минути до края разликата в резултата бе стопена до осем точки -  66:74. Освен всичко това, проблемите за руснаците продължиха да се трупат - Андрей Воронсевич напусна игра за пет фала, а Теодосич и Де Коло увиснаха с по четири нарушения. „Фенерите“ продължиха да натискат и обратът изглеждаше възможен, след като Юдо, Датоме и Диксън се развихриха за 76:79 при оставащи 3:25 минути.

Спортно-техническият щаб на ЦСКА реагира с прекъсване, но след подноявяването на играта „червените“ пропиляха две нападения, а под другия кош Диксън вкара нови две точки за 78:79. В тези минути московчани определено изглеждаха объркани, като успяха да отбележат само две точки в рамките на три поредни атаки, докато Диксън пак наказа с точна стрелба от далечно разстояние за 81:81 при точно 43 секунди до края. Само 20 секунди по-късно Фенербахче поведе след два фала на Слукас – 83:81, но буквално в последната секунда Хряпа върна ЦСКА към живота и прати мача в продължение – 83:83.

„Фенерите“ поведоха с три точки на старта на допълнителните пет минути след тройка на Слукас, но отгворът на ЦСКА не закъсня – два фала на Де Коло и пробив на Хигинс за 87:86. „Армейците“ докоснаха титлата 38 секунди преди края на продължението, след като Де Коло и Хайнс вкараха за 95:90, а след товамомчетата на Итудис демонстрираха и отлична игра в защита.

В оставащото време символичните гости от Русия демонстрираха изключително здрави нерви и независимо от невероятните стрелби на Датоме и Диксън от тройката за Фенербахче, титлата в Евролигата през сезон 2015/16 замина за Москва – 101:96.

Фенербахче – ЦСКА (Москва) 96:101 (20:22; 10:28; 23:19; 30:14; 13:18)

Фенербахче: Хикман 5, Юдо 16, Махмутоглу, Антич 16, Богданович 6, Слукас 10, Весели 7, Калинич 3, Диксън 17, Датоме 16

ЦСКА: Де Коло 22, Кулагин, Теодосич 19, Фридзон, Николс, Джаксън 8, Коробков, Воронсевич 11, Хигинс 12, Хряпа 10, Курбанов 4, Хайнс 15

СТАТИСТИКА ОТ ФЕНЕРБАХЧЕ – ЦСКА (МОСКВА)