България започна с драматичен обрат и 3:2 над Швеция в Секешфехервар

Волейболистите от националния отбор на България, воден от треньора Мирослав Живков, започна със драматична победа участието си на приятелския турнир "Алба Регия" в унгарския град Секешфехервар. Момчетата на Миро Живков успяха да направят пълен обрат от 0:2 до крайното 3:2 (17:25, 18:25, 25:23, 25:22, 15:12) над Швеция в първия си мач от турнира, игран тази вечер пред едва около 200 зрители в зала "Вок Кьозпонт".

Втората среща на българите е утре (14 май) отново от 17,30 часа българско време срещу отбора на Австрия, който по-късно тази вечер играе срещу домакините от Унгария.

Първият гейм на срещата започна напълно равностойно до първата техническа пауза, която дойде при минимална преднина за шведите - 8:7. Постепенно разликата нарасна до 11:8 след атака на Вилхелм Нилсон и блокада на Дардан Луштаку. Последваха атака на Велизар Чернокожев и контра на Златан Йорданов и 11:10. Волейболистите на Швеция обаче си върнаха преднината и второто техническо прекъсване дойде при 16:13 в тяхна полза. Последваха грешка на българите и контра на Арно Слипац и 18:13. Въпреки тайм-аута за Миро Живков, преднината на "тре крунур" продължи да расте до 22:15 след нова успешна атака на Мартин Ларсон и грешка на българските играчи. В крайна сметка Швеция взе гейма с убедителното 25:17 след поредна атака на Ларсон.

И втората част тръгна добре за шведите, които дръпнаха с 5:2 след две грешки на "трикольорите" и контра на Ерик Сундберг. Техническата пауза пък дойде при резултат 8:4 след поредна грешка на българите. България намали до 9:7 след грешка на Швеция и контра на влезлия в игра в края на първия гейм Явор Генов, но "тре крунур" веднага си върнаха преднината при 12:7 след поредица успешни атаки на Арно Слипац и Мартин Ларсон. Разликата продължи да расте до 16:9 след нови силни изяви на Сундберг и Слипац. Българските момчета успяха да стопят изоставането си до 17:13 след силни атаки на Велизар Чернокожев и Мартин Атанасов. Независимо от усилията на българския тим, Швеция запази предимството си до 22:17, след което без проблеми затвори гейма в своя полза при 25:18 след нова атака на Сундберг.

В началото на третия гейм България стартира по-силно и поведе с 6:3 след нови силни изяви на Мартин Атанасов и Велизар Чернокожев. Техническата пауза пък дойде при 8:6 за "трикольорите" след нова атака на Атанасов. Последваха успешни контри на Атанасов и Златко Кьосев, който започна като титуляр частта, и 10:6. Разликата стана 12:6 след грешка на шведите и нова контра на Кьосев. Постепенно Швеция успя да стопи изоставането си до 13:11 след атаки на Ерик Сундберг и Мартин Ларсон и грешка на българите. България си върна преднината при 15:11, а техническото прекъсване дойде при 16:12 след грешка на шведите. Предимството на "трикольорите" нарасна до 20:14 след ас на Иван Латунов и нова грешка на "тре крунур". Постепенно Швеция намали до 24:23 благодарение на влезлите като резерва Фредрик Густафсон, Давид Петерсон и Йенс Аремарк. Но в крайна сметка българският тим спечели гейма с 25:23 и намали изоставането си на 1:2.

Четвъртата част също започна отлично за шведите, които дръпнаха с 5:2 след силни атаки на Фредрик Густафсон и Ерик Сундберг. Българите върнаха две точки за 5:4 след нови атаки на Велизар Чернокожев и Мартин Атанасов, след което се стигна до равенство при 7:7 след контра на Чернокожев. Все пак техническото прекъсване дойде при минимално предимство за скандинавците - 8:7. Равностойната игра между двата тима продължи до 14:14, след което "трикольорите" поведоха с 16:14 след поредна успешна атака на Чернокожев и отлична блокада на Красимир Георгиев. Играта продължи точка за точка до 21:19, след което последваха нови контри на Атанасов и Чернокожев и 23:19. България успя да спечели частта с 25:22 след атака на Златко Кьосев и да вкара мача в тайбрек.

Петият решителен гейм стартира напълно равностойно до размяната на полетата, която дойде при 8:7 за България след отличен блок на Велизар Чернокожев. Разликата стана 11:8 след успешна блокада и контра на Мартин Атанасов. Момчетата на Миро Живков успяха да запазят преднината и да спечелят тайбрека с 15:12 след нова атака на Златко Кьосев, а с това и мача с 3:2.

Най-полезен за българския тим стана Мартин Атанасов с 22 точки (2 блока, 3 аса, 53% ефективност в атака, 62% позитивно и 27% перфектно посрещане), а Велизар Чернокожев, който е и капитан на отбора, добави още 20 точки (4 блока, 1 ас и 45% ефективност в атака) за победата. За шведите Ерик Сундберг (55% ефективност в атака, 69% позитивно и 24% перфектно посрещане) и влезлият като резерва Фредрик Густафсон (1 блок и 54% ефективност в атака) завършиха с по 16 точки, но и това не бе достатъчно за успеха.

ШВЕЦИЯ - БЪЛГАРИЯ 2:3 (25:17, 25:18, 23:25, 22:25, 12:15)
ШВЕЦИЯ: Дардан Луштаку 5, Мартин Ларсон 14, Ерик Сундберг 16, Арно Слипац 8, Филип Петерсон 3, Вилхелм Нилсон 6 - Антон Вайк-либеро (Виктор Линдберг 2, Фредрик Густафсон 16, Давид Петерсон 2, Йенс Аремарк 4, Щефан Бломгрен)
Старши-треньор: Йохан Исаксон
БЪЛГАРИЯ: Георги Манчев 1, Велизар Чернокожев 20, Мартин Атанасов 22, Златан Йорданов 3, Красимир Георгиев 7, Иван Латунов 5 - Добромир Иванов-либеро (Явор Генов 2, Николай Къртев 2, Златко Кьосев 9)
Старши-треньор: Мирослав Живков.