Атлетик Билбао подгони ШЛ в чест на Малдини (видео)

Отборът на Атлетик Билбао обърна за 2:1 гостуващия Селта в обедна среща от 36-ия кръг на Примера дивисион. Фабиан Ореяна вкара за гостите от Виго в 13-ата минута, но попадения на Ариц Адурис (38 – дузпа) и Раул Гарсия (73) донесоха успеха за тима на Ернесто Валверде. С победата "рохибланкос" изместиха Селта от петото място и на практика остават единствен конкурент на Виляреал за четвъртата позиция, даваща право на участие в Шампионската лига. "Жълтите" имат аванс от три точки преди тазвечерния си сблъсък с Валенсия.

Преди началото на срещата великият Паоло Малдини беше удостоен с наградата One Club Man, която от "Сан Мамес" ежегодно връчват на футболист, прекарал цялата си професионална кариера в един клуб.

Домакините установиха контрол върху топката в началните минути, но точно когато изглеждаше, че владеят положението, получиха гол. В 13-ата минута галисците успяха да отнемат топката и да организират скоростна контра, при която Фабиан Ореяна надигра Горка Ираисос – 0:1. В следващите минути "лъвовете" често бъркаха и се налагаше да изчистват топката в опасна близост. В 29-ата Чаби Ечейта удари греда, но при положение на засада.

В края на полувремето ситуацията на терена се промени коренно. В 37-ата минута Густаво Кабрал спъна Ариц Адурис и 35-годишният стрелец реализира дузпата – 1:1. В 40-ата Кабрал направи голяма глупост, след като подритна в главата легналия Адурис. Съдията извади червен картон за централния бранител. Опасният фал не беше използван добре от баските – Бенят Ечебария шутира над гредата.

През втората част "червено-белите" натиснаха много сериозно. Гостите от "Балаидос" не помръдваха от собствената половина и хвърляха усилия предимно в защитни функции. В 56-ата Раул Гарсия изненада вратаря Серхио Алварес с далечен удар, но топката се отби от дясната греда. Три минути по-късно "небесносините" сгрешиха при изнасянето на топката и пред Маркел Сусаета се откри брилянтна възможност, финтира бранител и стреля покрай сглобката в аут.

В 73-ата усилията на баските дадоха резултат: резервата днес Иняки Уилиямс центрира ниско по земята, Раул Гарсия се хвърли на шпагат, не успя да стреля, притиснат от Сержи Гомес, но секунди по-късно от легнала позиция бившият играч на Атлетико Мадрид копна над плонжа на вратаря – 2:1. В самия край Ираисос спаси с крак опасен удар на Джон Гуидети и мачът завърши при 2:1.

Снимка: "Марка"