Празник за Ливърпул в първото мърсисайдско дерби на Клоп (видео)

Ливърпул разби градския съперник Евертън с 4:0 в първото мърсисайдско дерби на Юрген Клоп. "Червените" поведоха с 1:0 в след попадение на Дивок Ориги в 43-ата минута. Белгийският нападател се възползва от отлично центриране на Джеймс Милнър и след удар с глава откри резултата. В даденото от съдията продължение на първото полувреме отново Милнър центрира и този път Мамаду Сако бе оставен напълно непокрит в малкото наказателно поле и за него не бе проблем да насочи топката с глава към мрежата.

Малко след почивката защитникът на "карамелите" Рамиро Мори получи червен картон за грубо влизане в крака на Ориги. Белгиецът получи на пръв поглед тежка контузия и бе заменен от Даниел Стъридж. Именно влезлият като резерва Стъридж направи 3:0 в 61-ата минута след подаване на Лукаш Лейва. Ливърпул продължи да доминира и Филипе Коутиньо също се нареди сред голмайсторите. Бразилецът се разписа след далечен удар в 76-ата минута.

Ливърпул и Евертън заложиха на най-доброто, с което разполагат. Юрген Клоп направи девет промени от мача с Борнемут, когато даде шанс на много от резервите, а Роберто Мартинес направи шест промени и върна в тима Ромелу Лукаку, Рос Баркли и Лейтън Бейнс.

Двата тима реално нямат шансове да постигнат нещо сериозно в шампионата. Ливърпул е седми и много малки шансове за място в четворката, но място в Шампионската лига може да бъде спечелено от Лига Европа, където "червените" ги очакват полуфинали. Евертън пък се подготвя за полуфинала си в Купата на Англия срещу Манчестър Юнайтед през уикенда.

"Карамелите" не са печелили на "Анфийлд" от 1999 г. и в нито един момент тази вечер не изглеждаше, че ще си тръгнат с нещо. Ливърпул бе по-организиран от самото начало и атакуваше опасно при всяка възможност. На няколко пъти Лалана не успя да завърши атаките, а вратарят на гостите Роблес се отличи с две добри спасявания. "Червените" завършиха срещата с 37 удара към вратата на съперника срещу само 3 на Евертън в 226-ото дерби на Мърсисайд.

Двете попадения в края на първото полувреме бяха логично олицетворение на случващото се на терена, а червеният картон на Мори сложи край на интригата. Изгонването на бранителя продължи традицията за картоните в дербито, което е най-оцветяваният мач в историята на Висшата лига. Това бе 21-и червен картон в срещите между двата отбора в първенството.

Единствената лоша новина за Ливърпул бе контузията на Ориги, но Клоп заяви, че той е с изкълчен глезен, като опасенията бяха за доста тежка травма. Влезлият на негово място Даниел Стъридж се разписа след час игра и дори изяви претенции за четвъртия гол, при който ударът на Коутиньо докосна тялото му по пътя към мрежата.

Положението в Евертън е на другия полюс, а черните облаци над Роберто Мартинес се сгъстяват. Феновете вече поискаха оставката му, а букмейкърите определиха Дейвид Мойс за фаворит за неговия пост. Шотландецът бе в студиото на "Скай Спортс" за срещата, но обяви, че ще решава бъдещето си през лятото.