Фиорентина на колене в дербито след 19 години

Черната серия на Фиорентина продължава. "Виолетовите" се сгромолясаха в Емполи и за първи път от 19 години загубиха тосканското дерби. Така играчите на Пауло Соуза вече шест поредни срещи нямат победа в калчото, като записа едва три точки в тях и се свлякоха на пето място с 56 точки.

В същия момент отборът на Емполи пък спря своята черна серия в отличен момент. "Сините" нямаха победа в 12 поредни мача в Серия "А", като за последно бяха триумфирали срещу Торино на 10-и януари при гостуването си от 20-ия кръг.

Пред пълните трибуни на "Карло Кастелани" гостите започнаха по-силно, но Тело сбърка. Постепенно Рикардо Сапонара, Масимо Макароне и компания изравниха играта и в 41-ата минута поведоха. Точен бе Мануел Пучарели, който се възползва от лошо избита от Факундо Ронкалия топка, финтира Гонзало Родригес и прати топката в мрежата Чиприан Тетерушану. Голът е негов пети този сезон.

Втората част Тело пропусна да изравни, а в 53-ата минута Сапонара от отлична позиция не се разписа за 2:0. Гостите се опитваха да изравнят, но без да имат чисти положения. Смените на Соуза също не помогнаха, а в 88-ата минута Пьотр Желински сложи точка на спора с втори гол във вратата на гостите. Неговото попадение е под номер четири за този сезон в 30-ия му двубой.

Така след 12 поредни дербита на Тоскана без победа Емполи отново триумфира, като това е успех номер три в историята на клуба срещу Виола.

Последният пред собствена публика и съответно първи бе през далечната 1986 година, а предишният бе на "Артемио Франки" през 1997 година, когато първо Габриел Батистута бе дал аванс на домакините.

Емполи е на 11-то място с 39 точки, като този успех почти сигурно остави тима в Серия "А", като има преднина от 11 точки от 18-то място шест кръга преди края на сезона.