Наказателна акция на щафетите на САЩ на 4 по 400 метра

Щафетите на САЩ на 4 по 400 метра при мъжете и жените не дадоха никакъв шанс на съперниците си във финалите на Световното първенство по лека атлетика в зала в Портланд. При дамите американките триумфираха с най-добър резултат в света за сезона от 3:26.38 мин. Шампионският квартет бяга в състав Наташа Хейстингс, Куанера Хейс, Къртни Около и Ашли Спенсър. Сребърните отличия заслужиха полякините с 3:31.15 мин, а за бронзовите медали се пребориха румънките с 3:31.51 мин.

При мъжете представителите на домакините бяха още по-убедителни, като дори се доближиха до световния рекорд. Американците, които бягаха в състав Кайл Клемънс, Калвин Смит, Кристофър Гийстинг и Върнон Норууд, финишираха първи също с най-добър резултат в света за сезона – 3:02.45 мин. Състезателите на Бахама извоюваха сребърните отличия с нов национален рекорд в зала от 3:04.75 мин, а атлетите от Тринидад и Тобаго също коригираха националния рекорд на страната си за третото място – 3:05.51 мин.

Белгийците, които бяха сред фаворитите за медали, претърпяха крах, след като бягащият на трети пост Робин Вандербемден се сблъска с противник, изпусна палката и след това трябваше сериозно да догонва останалите отбори. Белгийците, за които бягаха още тримата братя Борле – Дилан, Джонатан и Кевин, все пак завършиха последни с резултат 3:09.71 мин.

Снимки: Getty Images/Guliver