Барса изпусна преднина от 2:0 при скандално съдийство (видео + галерия)

Отборите на Виляреал и Барселона направиха 2:2 в оспорван сблъсък от 30-ия кръг на Примера дивисион. Гостите от "Камп Ноу" поведоха с две попадения преди почивката, когато Иван Ракитич (20) и Неймар (41 - дузпа) се разписаха. Именно през първото полувреме съдията Санчес Мартинес направи две отсъждания, които заслужиха много критики и разбуниха духовете в испанските медии. В 23-ата минута арбитърът не показа втори жълт картон на Жерард Пике за игра с ръка, а в 40-ата назначи дузпа въпреки чистата намеса на Серхио Асенхо. През втората част "подводницата" изплува с гол на Седрик Бакамбю (57) и автогол на Жереми Матийо (63). Точката е от голямо значение за барселонци, тъй като благодарение на нея те увеличиха преднината си пред Атлетико Мадрид на 9 точки, а трябва да сметнем и предимството в директните мачове в полза на каталунците.

Виляреал - Барселона Луис Суарес попадна в стартовия състав, въпреки че беше застрашен да пропусне сблъсъка с Реал Мадрид. Уругваецът все пак не получи картон и е в сметките за Ел Класико. Лионел Меси и Неймар дооформиха звездното атакуващо трио. Сержи Роберто зае поста на десен бранител, а Арда Туран замени контузения Андрес Иниеста. Марселино Гарсия Торал не изневери на любимата си схема 4-4-2, залагайки в нападение на Роберто Солдадо и Седрик Бакамбю.

"Жълтите" стартираха ударно и едва след 40 секунди игра имаха брилянтен шанс за откриване на резултата. Бакамбю надигра Сержи Роберто и центрира към Ману Тригерос, който стреля с глава между двама съперници, топката се удари в дясната греда на Клаудио Браво, след което чилийският вратар щастливо я улови. В шестата минута Бакамбю много технично преодоля Пике в наказателното поле, ала беше блокиран от вратаря.

Виляреал - Барселона - 2:2 В първите минути защитата на гостите от "Камп Ноу" се задъхваше от острите нападения на домакините. Постепенно "синьо-червените" успокоиха играта и овладяха топката. В десетата Ракитич отне на дъгата и шутира покрай лявата греда на Серхио Асенхо. Меси отправи първия свой шут след четвърт час игра - опитът от 25 метра не беше достатъчно точен. В 20-ата каталунците съумяха да се възползват от статично положение: Меси центрира от фал, защитник изпревари Луис Суарес в стремежа да атакува топката, ала кълбото попадна в краката на свободния Ракитич и хърватинът насочи в мрежата с удар от 12 метра - 0:1.

Виляреал - Барселона В 23-ата минута Пике докосна топката с две ръце, за да спре излизането на Денис Суарес сам срещу Браво. Реферът Санчес Мартинес не видя ситуацията, а това трябваше да бъде втори жълт картон за номер 3 на "лос кулес". Марселино не сдържа нервите си и беше изгонен на трибуните. В 28-ата Неймар финтира Виктор Руис в наказателното поле и артистично падна за дузпа, но не подведе арбитъра. В 36-ата Бакамбю за пореден път запази топката в наказателното поле на гостите и създаде възможност пред Тригерос, който стреля в ръцете на Браво.

Виляреал - Барселона В 39-ата Виляреал изпусна великолепна възможност, след като крачка не достигна на Бакамбю да насочи в мрежата от много близко разстояние. Сержи Роберто овладя топката и стартира вихрена контраатака, завършила с дузпа срещу Неймар. Меси се отличи с удивителен пас в свой стил, а бразилецът падна в наказателното поле. Повторенията показаха, че Асенхо играе с топката и реферът сериозно ощети "жълтите", посочвайки бялата точка. Неймар се нагърби с 11-метровото изпълнение и реализира в стил "Паненка" - 0:2.

Виляреал - Барселона - 2:2 В 54-ата минута Жорди Алба спъна Солдадо на границата на наказателното поле. Свободният удар не донесе заплаха и топката се отби от стената. Луис Енрике смени Пике за Матийо и Арда за Даниел Алвеш. Френският бранител започна с важна изява срещу Солдадо в малкото наказателно поле. В 57-ата Денис Суарес беше допуснат в наказателното поле, шутира ниско, Браво изби, а Бакамбю беше на точно място за голова добавка - 1:2.

Този гол вдъхнови домакините, а отбраната на гостите сякаш отсъстваше. В 59-ата чилийският страж изби удар на Саму Кастийехо към близкия ъгъл. Минута по-късно Меси намери Неймар, бразилецът размина трима защитници и си освободи коридор за шут, завъртя технично топката, но Асенхо изби майсторски. В 63-ата Матийо сам заби топката в мрежата си след изпълнение на корнер - 2:2.

Виляреал - Барселона - 2:2 В 71-ата стражът на "лос амарийос" направи ново великолепно спасяване, след като изби фалцов изстрел на Ракитич. В 82-ата Ракитич беше непокрит в наказателното поле, но не уцели добре топката от въздуха. В 85-ата Алвеш шутира от 20-ина метра, но Асенхо отново показа класа. В 90-ата Хавиер Масчерано направи жертвен шпагат в краката на Адриан Лопес, който поиска дузпа, но без основание.

Предстои седмица на национални отбори, а в началото на април е голямата схватка между Барселона и Реал Мадрид - на "Камп Ноу".