Барса видя ада, но се върна в рая и спечели Ел Класико (видео)

Барселона бе в рая, но се наложи да мине през ада, за да триумфира в баскетболното издание на Ел Класико, печелейки домакинството си на Реал (Мадрид) със 72:65. Така каталунците направиха поредната крачка по пътя си към плейофите на Евролигата и вече имат еднакъв актив с големия си съперник и настоящ европейски клубен шампион – 6 успеха и 5 поражения. Барса обаче има предимство в директните си двубои срещу „белите” от испанската столица, след като спечели и гостуването си по-рано през сезона. За момента Барса е на трета позиция в група F, а Реал на четвърта.

Българското крило на Барселона Александър Везенков се появи за кратко на терена в „Палау Блауграна” през първото полувреме. Равносметката му от това издание на историческия сблъсък е 4 изиграни минути плюс 1 асистенция, 1 отнета топка и 1 грешка.

Подкрепяни от повече от 7 хиляди зрители по трибуните, сред които и звездите на футболния тим на каталунците Жерард Пике, Марк Бартра, Сержи Роберто и Жорди Масип, баскетболистите на Шави Паскуал изиграха фантастична първа четвърт. В началните 10 минути всичко, което домакините опитаха се получаваше, докато за Реал нещата бяха на обратния полюс и така след една част Барселона водеше с 25:4. В самото начало на втория период разликата достигна 25 точки – 31:6, но малко след това ролите се смениха и Реал започна да показва истинските си възможности. До почивката Серхио Родригес и съотборниците му бяха заличили почти половината от изоставането си след първата част и двата тима се прибраха в съблекалнята при резултат 40:28.

Кошмарът за Барса обаче тепърва предстоеше. „Кралския клуб” излезе напълно преобразен и с перфектна агресивна защита, на ръба на позволеното, продължи да се приближава до каталунския тим. Реал ограничи домакините до едва 12 точки в рамките на третия период, за да се стигне до 52:51 след 30 минути.

Драмата и развръзката като по поръчка бяха запазени за заключителните 10 минути, които започнаха с тройка на Джейси Керъл, с която столичани поведоха за първи път в срещата – 52:54. Силната серия на Реал продължи за общо 7 точки без отговор и 52:58, като в същото време нападението на Барса бе пълен хаос. Добри изяви на Дорси и зверска забивка на Саторански върнаха импулса в домакинските редици и Барселона отново поведе, този път с 61:60. Две перфектни алей-уп комбинации между Родригес и Айон на два пъти връщаха Реал напред в резултата, но Стратос Перпероглу взе нещата в свои ръце и реализира пет поредни точки за своя тим, с които преднината на „лос кулес” набъбна до 68:65 по-малко от минута преди края. „Белите” не намериха сили за нов обрат и победата остана в Каталуня – 72:65.

Стратос Перпероглу бе най-добрият играч на Барселона тази вечер и завърши с 20 точки и 6 борби. Томаш Саторански вкара 17 точки, а Джъстин Долман, който бе герой при предишната победа над Реал приключи с 11 точки и 2 отнети топки.

Густаво Айон и Фелипе Рейес се отличха за "кралете" и реализираха съответно 16 и 11 точки. Руди Фернандес записа първи минути в Евролигата от края на ноември миналата година, но не успя да запише точки при завръщането си след дълго лекуване на травма в гърба.