Класа! 9:0 и ПСЖ отново е шампион!

Отборът на Пари Сен Жермен спечели титлата на Франция за четвърти пореден път. Парижани разбиха с 9:0 Троа в мач от 30-ия кръг на Лига 1 и така на теория няма как да бъдат изместени от върха до края на шампионата. Това е шести шампионски трофей в историята на ПСЖ.

Играчите на Лоран Блан направиха истински празник за феновете си, макар и като гост, и буквално смазаха последния в класирането на френския шампионат. Златан Ибрахимович отбеляза четири гола, включително и хеттрик в рамките на само десет минути и по този начин вече има 102 на сметката си за френския тим в шампионатни мачове. Ибра е вкарал тези попадения в едва 115 срещи. Другите голове днес бяха дело на Единсон Кавани на два пъти, Хавиер Пасторе, Адриен Рабио и автогол на Матийо Соние.

Резултатът бе открит в 14-ата минута след грешка в защитата на домакините, при която Соние се опита да върне топката на вратаря, но Кавани я топката и вкара. Пет минути по-късно резултатът вече беше 3:0 в полза на гостите и всичко беше ясно. Златан изведе Пасторе на чиста позиция и аржентинецът удвои, а секунди по-късно Рабио довкара във вратата един удар на Кавани спасен от Матийо Дрейер.

Веднага след почивката настъпи времето на Ибра, който между 46-ата и 56-ата минута наниза три гола. Първо се разписа с удар от 16 метра с левия крак, след това последва отлично центриране на Анхел Ди Мария към шведа, който нямаше как да сбърка, а накрая серията приключи с воле при пас на Лайвин Курзава. Три минути по-късно резултатът набъбна до седем в полза на ПСЖ. Соние се опита да пресече центриране на Курзава, но прати топката в собствената си врата.

Последва сравнително затишие до 74-ата минута, когато Лосеми Карабуе направи дузпа срещу Кавани. За действията си халфът получи и червен картон. От бялата точка уругваецът първоначално пропусна, но избитата топка попадна отново у него и този път не сбърка. Последният пирон в ковчега на Троа бе забит отново от Ибра. В 89-ата минута той бе изведен на стрелкова позиция от Пасторе и оформи крайното 9:0 в полза на ПСЖ.

Така Пари Сен Жермен събра 77 точки в актива си и вече има 25 преднина от втория Монако. До края на първенството монегаските могат да съберат максимално 24 и така няма как парижани да бъдат изместени от върха. Отборът на Лоран Блан става първият тим в историята на петте големи първенства, който става първенец осем кръга преди края на надпреварата. Освен всичко друго днешният успех подобри рекорда за брой голове, отбелязани в един мач от парижани. Предишното им постижение бе отново срещу Троа - 8:2 през сезон 1977/78.

Ибрахимович пък продължава да демонстрира страхотна форма и вече има 27 гола в Лига 1 през този сезон, с което се изравнява с Кристиано Роналдо от Реал Мадрид. Португалецът има същият брой попадения за кралския клуб до момента. Освен това шведът вече има 13 титли в кариерата си. Две с Аякс, две с Ювентус (в последствие отнети), три с Интер, една с Барселона, една с Милан и четири с ПСЖ.