Вратар спаси Валенсия от разгром на "Сан Мамес" (видео)

Атлетик Билбао победи Валенсия с 1:0 в испанското дерби от 1/8-финалите на Лига Европа. Единственият гол беше дело на Раул Гарсия с глава в средата на първото полувреме. Успехът на домакините можеше да е много по-убедителен, но вратарят на Валенсия Матю Райън направи серия от важни спасявания, с които съхрани интригата за реванша на "Местайя".

Баските вече на два пъти бяха победили съперника си през сезона и влязоха в двубоя с повишено самочувствие. "Прилепите" пък преодоляха предишния кръг в надпреварата с общ резултат 10:0 срещу Рапид (Виена).
Ариц Адурис водеше атаката на Атлетик, подкрепян от Маркел Сусаета, Раул Гарсия и Икер Муниаин. За Валенсия в предни позиции действаше Алваро Негредо, а Пабло Пиати и Родриго Морено трябваше да пробиват по фланговете.

Още в началните минути Адурис опита изстрел, който обаче не затрудни Матю Райън. Стражът на гостите показа блестящ рефлекс и малко по-късно, парирайки удар на Сусаета от добра позиция. Баските определено се адаптираха по-добре към подгизналия терен и продължиха да атакуват. В 21-ата минута Бенят Ечебария центрира от фаул и Раул Гарсия с глава откри резултата.
След гола Райън спаси изстрел на Оскар де Маркос, но в края на полувремето Валенсия също организира няколко добри атаки и пропуски направиха Родриго Морено и Негредо.

След почивката теренът стана още по-тежък за игра, което затрудняваше и двата отбора. В 50-ата минута Аймерик Лапорт не успя да преодолее Райън, а после Адурис стреля неточно. Австралийският страж правеше всичко възможно да задържи тима си в мача. В 67-ата минута той хвана удар с глава на Адурис, а малко след това за пореден път се намеси решително и попречи на Ечебария да удвои. Сабин Мерино също имаше възможност да вкара втори гол за "лъвовете", но и той беше спрян от вездесъщия Райън.
В края на мача Валенсия погледна по-смело към вратата на Яго Ерерин и Родриго Морено се озова на добра позиция, но бранител в червено-бяло го блокира. Буквално в последните секунди Адурис се откъсна от отбраната на "прилепите", но прати топката над вратата.

АТЛЕТИК Б - ВАЛЕНСИЯ 1:0 (1:0)
1:0 Р. Гарсия (21)