Ливърпул удари Манчестър Юнайтед в исторически мач на "Анфийлд" (видео + галерия)

Отборът на Ливърпул победи с 2:0 на своя стадион "Анфийлд" Манчестър Юнайтед в първа осминафинална среща от турнира Лига Европа. Това бе първият сблъсък между двата английски гранда на европейската сцена. "Червените дяволи" разочароваха с изявите си, въпреки че още в първите секунди пропуснаха доста добър шанс за гол. В следващите 90 минути обаче те не сториха нищо по-съществено и задачата им за реванша на "Олд Трафорд" изглежда доста тежка. Головете тази вечер отбелязаха Даниел Стъридж (20-дузпа) и Роберто Фирмино (73), а вратарят на гостите Давид де Хеа направи редица спасявани в срещата.

Ливърпул удари Манчестър Юнайтед в исторически мач на "Анфийлд" (видео)

Германският мениджър на Ливърпул Юрген Клоп бе заложил на нападателно трио Роберто Фирмино - Даниел Стъридж - Филипе Коутиньо, докато наставникът на "червените дяволи" Луис ван Гаал даде шанс на младока Маркъс Рашфорд, който бе активно подпомаган в атаката на тима от Антони Марсиал и Мемфис Депай. Ван Гаал смени Рашфорд още на почивката с опитния Майкъл Карик, но този ход на холандския специалист не се оказа успешен.

Първата опасност за една от двете врати дойде още в 15-ата секунда. Отлично центриране на Мемфис Депай даде възможност на Маркъс Рашфорд да стреля от много добра позиция, но младокът намери много лошо топката и ударът му не се получи.

Последва известно затишие на терена, но то продължи до 19-ата минута, когато мърсисайдци получиха право да изпълнят дузпа. Испанският рефер Веласко Карбайо посочи бялата точка, след като прецени, че Депай е спрял непозволено в наказателното поле десния бек на Ливърпул Натаниел Клайн. Решението на съдията изглеждаше дискусионно, но така или иначе бе факт. Зад топката застана Даниел Стъридж, нападателят се забави леко миг преди да стреля и насочи топката към долния десен ъгъл на Давид де Хеа. Испанският страж се хвърли точно в тази посока и докосна леко топката, но не успя да отрази изстрела и Ливърпул излезе напред в резултата.

В 24-ата минута играчите на Юрген Клоп пропиляха златен шанс за 2:0. Филипе Коутиньо почти от голлинията получи шанс да изпрати топката в мрежата, но може би подцени ситуацията и чукна лошо топката, което даде на Де Хеа възможност да се намеси и да предотврати сигурно попадение във вратата си.

В 30-ата минута домакините имаха нов идеален шанс за гол, но и той бе пропуснат. Подхлъзване в много лош момент на защитника Крис Смолинг позволи на Стъридж да получи топката в изключително удобна позиция пред вратата на Юнайтед. Нападателят стреля силно, но право в тялото на Де Хеа, който спаси "червените дяволи" и в тази ситуация.

В 41-ата минута Де Хеа направи ново важно спасяване. Този път Адам Лалана изпревари Смолинг след подаванен а Роберто Фирмино и стреля от въздуха, но отлично пласираният Де Хеа парира.

Девет минути след почивката Де Хеа за кой ли път в срещата се намеси отлично, този път след удар от въздуха извън наказателното поле на Коутиньо. В 69-ата минута пък капитанът на Ливърпул Джордан Хендерсън бе оставен сам от бранителите на гостите в наказателното поле на Юнайтед, но ударът му не намери очертанията на вратата.

В 73-ата минута Ливърпул сътвори поредната опасност за вратата на Де Хеа и този път испанският страж трябваше да извади топката от вратата си, а автор на попадението стана Роберто Фирмино. Бразилецът се възползва от лошо избита от бранител на Юнайтед топка и с удар отблизо опъна мрежата на гостите. При попадението обаче останаха сериозни съмнения на центриралия отдясно Хендерсън.

Пет минути преди края Юнайтед имаше нелош шанс да вкара важен гол на чужд терен. Появилият се преди малко в игра Бастиан Швайнщайгер центрира и сложи топката на главата на Маруан Фелаини, но белгийският халф не уцели вратата на сънародника си Симон Миньоле. В крайна сметка, домакините без особено напрежение в заключителните минути задържаха удобния за тях резултат и са по-близо до 1/4-финалите от големия си английски съперник.

ЛИВЪРПУЛ - МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД 2:0
1:0 Стъридж (20-дузпа)
2:0 Фирмино (73)

ЛИВЪРПУЛ: Миньоле; Клайн, Сако, Ловрен, Морено; Джан, Лалана, Хендерсън; Фирмино (84-Ориги), Стъридж (64-Алън), Коутиньо

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД: Де Хеа; Варела, Блинд, Смолинг, Рохо; Мата (80-Ерера), Фелаини, Шнайдерлин (80-Швайнщайгер); Марсиал, Рашфорд (46-Карик), Депай

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Хендерсън, Ловрен, Коутиньо; Депай, Рашфорд, Фелаини (Манчестър Юнайтед)

СТАДИОН: "Анфийлд", Ливърпул

СЪДИЯ: Веласко Карбайо, Испания