Три баски залпа за 7 минути озаптиха Валенсия

Отборът на Атлетик Билбао спечели с 3:0 гостуването си на Валенсия в среща от 26-ия кръг на Ла Лига. Баските нанесоха три тежки удара в рамките на седем минути (73, 77 и 80) след точни изстрели на Сабин Мерино, Икер Муниаин и Ариц Адурис. Срещата до голяма степен вървеше равностойно, но грешки в защитата на "прилепите" решиха спора. В средата на месец март двата тима ще се изправят един срещу друг в дуел от 1/8-финалите в Лига Европа.

Гари Невил остави на пейката Пако Алкасер, разчитайки в атака на Алваро Негредо. Ернесто Валверде реши да спести сили на ключови футболисти като Ариц Адурис и Раул Гарсия.

Гостите от "Сан Мамес" първи създадоха суматоха пред вратата на съперника, като Аймерик Лапорт поиска дузпа при спор с Шкодран Мустафи. В 15-ата минута Горка Ираисос показа, че следи играта и пресече дълъг пас към Андре Гомеш. В 20-ата Негредо и Санти Мина си попречиха за висока топка на втората греда.

Секунди по-късно Андре Гомеш поиска дузпа, но реферът Хил Мансано отново подмина положението. Две минути след това Денис Черишев центрира, Гомеш пропусна топката, а Негредо имаше време да я овладее и стреля, ала я прати над гредата. В 30-ата Икер Муниаин пропиля чудесна възможност за баските, след като получи подаване от Сабин Мерино и от удобна позиция шутира неточно.

С началото на втората част "прилепите" упражниха натиск. В 50-ата минута топката попадна в мрежата, но след явна засада на Негредо. В 54-ата Диего Алвеш се намеси решаващо, след като Оскар де Маркос намери Мерино, чийто удар беше спасен. В 61-ата резервата Алкасер пое прекрасно топката, но сам срещу Горка Ираисос не намери решение. В 71-ата Чаби Ечейта стреля с глава след корнер, а влезлият Адурис застана на пътя на топката, когато тя отиваше към мрежата.

В 73-ата Микел Сан Хосе центрира отдясно, а защитата на валенсианци изпусна скандално Сабин Мерино, който засече и отбеляза - 0:1. Четири минути по-късно отбраната на "бяло-черните" пак сбърка фатално. Даниел Парехо загуби топката при изнасянето, Микел Рико асистира на Муниаин, който отблизо преодоля Диего Алвеш. В 80-ата Адурис вкара трети гол, извисявайки се след корнер - 0:3.

Така приключи хубавата голова серия на Валенсия, включваща мачове в Примера и Лига Европа. "Лъвовете" пък възвърнаха самочувствието си след загубата от Реал Сосиедад преди седмица.

Снимка: El Correo