Дортмунд отказа да короняса Байерн още сега (видео)

Седмица преди голямото дерби срещу Байерн (Мюнхен) отборът на Борусия (Дортмунд) успя да съхрани интригата, намалявайки отново до 8 точки разликата между двата тима на върха. Това стана факт, след като съставът от "Сигнал Идуна Парк" много трудно надви Хофенхайм с 3:1. Гостите дори водеха до 80-ата минута и можеха много преди това да са решили всичко. Ключово се оказа обаче изгонването на капитана на Хофе Себастиан Руди в 58-ата минута. Преди това той беше извел играчите от Зинсхайм напред в резултата, а Хенрих Мхитарян и влезлият като резерва Адриан Рамос донесоха обрата за Борусия в заключителните минути. В продължението Пиер-Емерик Обамеянг се разписа за 3:1 на празна врата.

Срещата беше специална за двамата наставници, тъй като преди години Томас Тухел беше треньор на Юлиан Нагелсман в юношеските формации на Аугсбург. Тогава приключи и кариерата на младия специалист - заради контузия, след което Тухел го направи скаут и му даде път в професията.

28-годишният вече Нагелсман предвидливо "окопа" подстъпите към вратаря Оливер Бауман с пускането в игра едновременно на петима защитници и още един типичен бранител в халфовата линия - Тобиас Щробъл. Вестфалци очаквано действаха с Пиер-Емерик Обамеянг като централен нападател, подпомаган по крилата от Марко Ройс и Хенрих Мхитарян. След година отсъствие от Бундеслигата Нури Шахин се завърна и то като титуляр, а Илкай Гюндоган седна на пейката. Капитанът Матс Хумелс пропусна двубоя заради контузия.

Първото полувреме се оказа посредствено за футболистите в жълто-черно, които не съумяха да измислят нищо, за да пробият бетона пред Бауман.

Дори при една контраатака в 26-ата минута Руди успя да вкара за Хофенхайм, след като Роман Бюрки не успя да избие добре удар на Кевин Фоланд.

Нещата можеха да станах кошмарни за Борусия само три минути по-късно, когато Фоланд се озова очи в очи с вратаря на домакините, но този път бившият играч на Фрайбург отрази.

За цяло полувреме играчите на Дортмунд стигнаха само до една сериозна опасност и тя дойде след изстрел на Ройс от фал в 43-ата минута, но стражът се намеси.

Друг интересен момент от първата част беше, когато Юлиан Нагелсман даде някаква бележка на своите футболисти по подобие на Джосеп Гуардиола отпреди време.

Тухел веднага предприе мерки и още на почивката вкара Гюндоган за сметка на Шинджи Кагава. Ефектът беше светкавичен и в 48-ата минута халфът удари греда, а при добавката Ройс изстреля кълбото високо в аут.

Докато играчите на Борусия се държаха за главите и съжаляваха, съперникът организира нова бърза атака, при която в рамките на 8-9 секунди пропуски направиха Фоланд и Марк Ут.

Домакините получиха допълнителен стимул в 58-ата минута, когато капитанът на Хофе и автор на гола Себастиан Руди брутално съсече Обамеянг в центъра на терена и беше изгонен с директен червен картон.

Едва сега вече Дортмунд взе инициативата и започна да напада по-настоятелно. Това принуди всички от гостуващия състав да заемат позиции в своята половина и мачът вече се играеше на половин терен. Бауман беше обстрелван на няколко пъти, но се предаде чак в 80-ата минута, когато Мхитарян находчиво се доближи до него и реализира с лек, но точен удар.

"Жълто-черните" продължиха да натискат и в 85-ата минута стигнаха до ценното второ попадение. Лукаш Пишчек центрира от трудна позиция и Адриан Рамос се извиси над всички, за да прониже съперника за 2:1. Това е и гол №100 за Борусия от началото на сезона във всички турнири (от 39 мача).

В продължението, когато всички от Хофенхайм се бяха втурнали напред, трима от Дортмунд излязоха сами срещу вратаря и Обамеянг фиксира крайното 3:1.

Това е първа загуба за Юлиан Нагелсман от три мача в големия футбол, с което тимът му остава под чертата, но само на 3 точки от баража.

Преди да приеме Байерн на 5 март, Дортмунд ще гостува на Дармщат 98 в среща от междинния кръг.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!