Меси сложи край на прокобата "Чех" и отново наказа Арсенал (видео + галерия)

Европейският клубен първенец Барселона е на крачка от 1/4-финалите в Шампионската лига, след като в първа 1/8-финална среща от турнира надигра с 2:0 като гост Арсенал. И двата гола на стадион "Емиратс" в Лондон отбеляза аржентинската суперзвезда Лионел Меси. "Десетката" на каталунците първо бе точен в 71-ата минута, а след това реализира дузпа в 83-ата. До този момент Меси нямаше гол във вратата на чешкия страж Петер Чех, но тази вечер сложи край на прокобата и на два пъти опъна мрежата зад него. "Бълхата" вече има 8 попадения в кариерата си срещу "артилеристите" от английската столица.

Мениджърът на "топчиите" от Лондон Арсен Венгер не можеше да разчита на контузените Микел Артета, Санти Касорла, Габриел, Джак Уилшир и Томаш Росицки. Наставникът на каталунците Луис Енрике пък бе лишен от услугите на контузения Рафиня и наказания Арда Туран. Арсенал заложи на формация 4-2-3-1, като Оливие Жиру бе активно подпомаган в нападението на лондончани от Алексис Санчес, Месут Йозил и Алекс Окслейд-Чембърлейн. Страховитото трио Луис Суарес - Лионел Меси - Неймар, пък водеше атаката на каталунците, които излязоха на "Емиратс" в схема 4-3-3.

Тимът на Арсен Венгер бе по-опасният в първите минути на срещата на "Емиратс" в Лондон, но в края на първата част Барселона можеше да стигне до така важния гол на чужд терен. Първата сериозна опасност за една от двете врати бе в 7-ата минута, когато домакините организираха опасна контраатака отляво, при която Месут Йозил потърси пас към връхлитащия Аарън Рамзи, но топката не бе достатъчно удобна за уелския халф и ударът му бе блокиран от бранител на Барса.

В 22-ата минута лондончани пропиляха златен шанс да излязат напред в резултата. Ектор Белерин стреля опасно, но играч на каталунците блокира удара. Топката обаче попадна в намиращия се съвсем близо до вратата на Марк-Андре тер Стеген Алекс Оклейд-Чембърлейн. Той обаче не изигра положението добре и топката се озова в ръцете на Тер Стеген.

В 33-ата минута Луис Суарес внесе за кратко напрежение пред вратата на Петер Чех, но като цяло играта на Барса в атака не се получаваше до този момент. В 35-ата минута турският рефер Джунейт Чакър даде спорно нарушение в полза на Барселона в доста опасна за Арсенал зона, след като Лионел Меси падна на дъгата пред наказателното поле. Именно аржентинецът изпълни фаула, но топката се отби от стената.

Към края на първото полувреме Алекс Окслейд-Чембърлейн получи травма след сблъсък с Хавиер Масчерано. Играчът с №15 в състава на Арсенал продължи срещата, но изглеждаше, че изпитва болка и е затруднен в движението си. Шест минути след паузата той бе сменен от Тио Уолкот.

В самия край на първото полувреме каталунците най-сетне застрашиха сериозно вратата на Чех. На два пъти в рамките на секунди Луис Суарес създаде проблеми на отбраната на "артилеристите". При втората ситуация, в добавеното време, Суарес получи прекрасен пас от въздуха от включилия се в атаката десен бек Даниел Алвеш. Уругвайският нападател стреля с глава, но топката мина на сантиметри встрани от целта. В последните 10-ина минута на първото полувреме футболистите на Луис Енрике изглеждаха по-опасни от Арсенал, но до гол не се стигна.

Каталунците започнаха доста по-агресивно второто полувреме и четири минути след почивката Барселона имаше прекрасен шанс да поведе в резултата. Неймар бе изведен в отлична позиция зад гърба на отбраната на Арсенал, но бразилецът не успя да преодолее опитния чешки страж на лондончани - Чех изби топката с крак и спаси англичаните в тази ситуация.

В 60-ата минута Оливие Жиру бе много близо до това да даде аванс на лондончани в резултата. След центриране отляво френският нападател стреля с глава, но Тер Стеген успя да избие от голлинията. Пет минути по-късно имаше сериозно разбъркване пред вратата на Барса, но то завърши с много неточен шут на Рамзи. Секунди по-късно пък сантиметри разделиха Суарес от гол след удар по земя на уругваеца отдясно.

В 71-ата минута европейският клубен шампион направи светкавична контраатака, при която Неймар нахлу отляво в наказателното поле на Арсенал и подаде на изпуснатия от бранителите на лондончани Меси. Намиращият се в отлична голова позиция аржентинец стори очакваното и опъна мрежата зад Петер Чех - 0:1.

В 78-ата минута тимът на Луис Енрике пропусна великолепен шанс за 0:2. Първо Неймар бе блокиран в наказателното поле на Арсенал, а веднага след това топката достигна до Суарес, който обаче стреля в гредата. Минута по-късно пък Рамзи можеше да възстанови равенството в резултата, но не сполучи.

В 83-ата минута Барса нанесе нов удар на противника си. Току-що появилият се в игра за "артилеристите" френски халф Матийо Фламини извърши нарушение срещу Меси в наказателното поле на домакините и реферът Чакър бе категоричен - дузпа. Меси не сбърка от бялата точка и направи резултата 0:2.

Победата на Барса можеше да стане и класическа в добавеното време, но Чех спаси удар с глава отблизо на Неймар и не позволи успехът на европейските клубни шампиони да бъде още по-изразителен. Въпреки това испанският гранд вече предвкусва 1/4-финалите, а Арсенал трябва да се надява на чудо в реванша на "Камп Ноу" на 16 март.

Единствената неприятна новина за Луис Енрике от срещата е, че централният защитник Жерард Пике получи жълт картон и ще бъде наказан за реванша.

АРСЕНАЛ - БАРСЕЛОНА 0:2