Барса отвя преследвачите, Меси с юбилейни голове (видео + галерия)

Отборът на Барселона увеличи преднината си пред Атлетико Мадрид и Реал Мадрид, след като извоюва победа с 3:1 при гостуването на Спортинг Хихон в отложен мач от 16-ия кръг на Ла Лига. Двубоят трябваше да се играе през декември, но участието на "лос блаугранас" в Световното клубно първенство издърпа тази среща с два месеца напред във времето. Два гола на Лионел Меси (25 и 31) и попадение на Луис Суарес (67) зарадваха "синьо-червените" фенове. За хихонци се разписа Карлос Кастро (29). Барса дръпна с шест точки пред Атлетико Мадрид и седем пред Реал. Меси пък реализира своя гол номер 300 в Примера, а второто му попадение в мрежата на Иван Куеяр беше под номер 10 000 за всички официални мачове на Барселона.

Спортинг Хихон - Барселона Луис Енрике даде шанс за изява на Алейш Видал, Жереми Матийо, Адриано Корея и Арда Туран. Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар отново оформиха чудовищния нападателнен тризъбец. Абелардо Фернандес подреди 4-2-3-1 с изнесен напред Карлос Кастро. Преотстъпеният от състава на каталунците Ален Халилович беше двигателят на идеи за домакините.

С началото на срещата астурианци се прибраха в задни позиции, покривайки пространствата пред Иван Куеяр. Иван Ракитич отправи първия удар от движение, но той се оказа доста неточен. В деветата минута Спортинг изгради добра контра, след като Халилович задмина Серхио Бускетс и изведе Алехандро Менендес, чийто изстрел размина гредата. В 18-ата Игор Лихновски изрита съотборника си Хорхе Мере в ухото и оттам рукна кръв, поради което се наложи медицинска намеса.

Спортинг Хихон - Барселона Първият добър шанс за гостите от "Камп Ноу" се откри в 20-ата минута: Неймар потърси Суарес в наказателното поле, уругваецът се завъртя и мигновено стреля - в краката на стража. В 25-ата минута Лео Меси получи пространство на 22-ия метър и с хубав изстрел намери ниския десен ъгъл на Пичу - 0:1. Това беше гол номер 300 за Ла Пулга в Примера. Само две минути по-късно хихонци върнаха попадението. Защитата на "лос кулес" не беше подготвена за скоростната атака на домакините, при която Алекс Менендес центрира ниско и остро, а Кастро засече на втората греда - 1:1.

Барса бързо си върна головото предимство. В 31-ата минута Суарес запази прекрасно топката в наказателното поле, върна я назад и Меси прониза горната част на мрежата с отсечен изстрел с външен фалц, при който топката намери близкия ъгъл - 1:2. Това попадението беше под номер 10 000 в историята на Барселона. В 33-ата Куяер изби топката към краката на Неймар, а бразилецът отправи великолепен фалцов удар от място, но топката се удари някъде около далечната сглобка. В 37-ата номер 11 получи пространство по лявото крило, финтира Алберто Лора и предпочете да шутира от по-малък ъгъл, пропилявайки чудесен шанс за важно трето попадение.

Спортинг Хихон - Барселона Домакините започнаха припряно второто полувреме и действията се развиваха предимно пред наказателното поле на Спортинг. При една от малкото си възможности в 57-ата минута Халилович поиска дузпа, но повторенията показаха, че Арда играе чисто. В 61-ата реферът назначи дузпа за каталунците, след като Неймар изпревари вратаря и стражът го чукна с крака, подведен по инерцията на тялото си.

Луис Суарес застана на бялата точка, стреля в десния ъгъл на вратаря, Куеяр предугади посоката и изби. Това беше поредна издънка на барселонци при дузпа и първата след шоу дузпата в неделя. Уругваецът успя да се реваншира със страхотен гол в 67-ата минута. "Деветката" завъртя топката с вътрешен фалц и с помощта на гредата кълбото влетя в мрежата за решаващото 1:3.

Спортинг Хихон - Барселона В 71-ата Арда получи страхотно подаване зад гърба на защитата, така и не реши дали да подава на свободния Суарес, или стреля, с което прати топката в аут. Минута по-късно Неймар видя коридор за шут, стреля мощно, но Пичу Куеяр изби. До края на двубоят се доиграваше, като Луис Енрике даде игрови минути на Марк Бартра. Серхио Бускетс пък си изкара пети жълт картон и така ще пропусне далечното гостуване на Лас Палмас в събота.

Снимки: Getty Images/Guliver