Биатлонистите ни 18-и в Лилехамер

България имаше участие в две дисциплини в петия ден от II зимни олимпийски младежки игри в Лилехамер. В смесената сингъл щафета по биатлон българският тим в състав Милена Тодорова и Кристиян Стоянов зае 18-о място. Това е нова дисциплина в програмата на младежките олимпиади и тя включва участието на момиче и момче от една и съща държава. Момичето стартира първо и след 3 км предава щафетата на момчето, което също изминава 3 км. Трети пост е отново за момичето пак на 3 км, докато последният пост за момчето вече е на 4.5 км. Всеки пост има стрелба прав и легнал, пропуските се наказват с наказателна обиколка от 75 м, но имаш право и на три допълнителни патрона освен петте в пълнителя.

Българският отбор завърши на 4 минути след шампионите от Китай, които изпревариха с болезнените 2 десети от секундата домакините от Норвегия. Бронзът е за Русия. Нашите направиха 6 наказателни обиколки, като се наложи да презареждат 16 пъти. Участваха 27 тима. В програмата на биатлона остава само смесената щафета в неделя.

Другата дисциплина с българско участие днес в Лилехамер бе гигантският слалом за мъже. Георги Околски финишира в първия манш с 31-во време. Във второто спускане самоковецът успя да се придвижи напред и да завърши 25-и в крайното класиране. Трета титла на игрите спечели американецът Ривър Радамус. След като триумфира в събота в Супер Г, а в неделя в комбинацията, сега той грабна златото и в гигантския слалом, на повече от секунда пред Йохей Кояма (Япония), трети е Антон Грамел от Германия. Георги Околски ще стартира в един тим с Лорита Стоименова в събота на паралелния микс в алпийските ски.