ЦСКА измъкна "вечното" дерби (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболният отбор на ЦСКА измъкна много трудно "вечното" дерби срещу Левски в Суперлигата. Момчетата на треньора Александър Попов надиграха доста драматично "сините" с 3:1 (25:20, 25:20, 22:25, 25:22) в последен мач от 14-ия кръг, игран в зала "Васил Симов".
ЦСКА - Левски
Така "червените" се изкачиха на 7-о място във временното класиране с 6 победи, 8 загуби и 18 точки. Левски пък остава на предпоследното 9-о място с 2 победи, 12 загуби и 7 точки и все по-малки шансове за класиране на плейофите. В следващия 15-и кръг ЦСКА гостува на коравия тим на Арда (Кърджали), а "сините" са домакини на лидера Нефтохимик 2010 (Бургас) в "Арена Армеец", като срещата ще бъде с благотворителна цел. Мачовете са в събота (20 февруари) от 18,00 часа.
Срещата буквално препълни залата, а страстите се нажежиха до крайност. Стигна се до хвърлени предмети от страна на феновете и реакции от страна на съдиите, като от Левски поискаха мачът да бъде прекратен при резултат 22:20 във втория гейм или мениджърът на тима Христо Илиев заплаши, че ще извади отбора. Все пак домакините овладяха положението и не се стигна до по-сериозни последствия. Лично треньорът и президент на "червените" Александър Попов и опитният капитан Ивайло Стефанов влязоха в ролята на умиротворители като призоваха феновете да се успокоят. Малко след това пред залата се появи солидно полицейско присъствие, като органите на реда бяха в готовност при необходимост да влязат вътре.
Срещата започна с минута мълчание в памет на починалия вчера герой от САЩ′94 Трифон Иванов. Армейците стартираха отлично в началните минути, като до първото техническо прекъсване вече водеха с 8:6, а отличен сервис на Парапунов запази преднината до 12:9. Последва размяна на точки, а до второто прекъсване резултатът бе 16:11. Най-опитният състезател на червените Христо Цветанов получи лека травма и при 18:13 бе заменен от Живко Иванов. Смяната обаче не оказа сериозно влияние върху „децата“ на Попов и след 24 минути те взеха гейма за 25:20.

Втората част отново тръгна по-добре за ЦСКА, които до първото прекъсване водеха с 8:4. Неточности в разпределянето на сините и грешки от сервис пък допълнително увеличиха преднината им. В средата на гейма играта бе прекъсната след оплаквания за хвърлени предмети по терена, но след намеса на Попов - бързо подновена. Отборите си размениха по няколко точки, но армейците бяха по-концентрирани и измъкнаха гейма за 25:20.

В третата, след рокада на състава от Жеков, сините показаха сериозно раздвижване и от 3:0 в полза на ЦСКА, обърнаха за 5:3. Добри изяви на Методи Ананиев и Павел Иванов пък увеличиха преднината им с цели 6 точки за 10:4. Проблемите за армейците продължиха и в следващите минути, което пък принуди Попов да пусне в игра Ивайло Стефанов, който започна мача на пейката. Сините обаче бяха набрали инерция и запасиха преднината си и до втората пауза. Появата на 42-годишния ветеран върна увереността на волейболистите на ЦСКА и разликата бе свалена до три точки, но след ожесточена битка Левски все пак успя да измъкне гейма с 25:22.

Това даде криле на сините и в четвъртата част те бяха по-добрият тим на игрището. Те дръпнаха с 8:6, а натискът им продължи и до паузата, но отлични отигравания на Стефанов в най-важния момент изравниха резултата за 19:19. Това беше достатъчно за ЦСКА, които под бурните аплодисменти на публиката, набързо успяха след атака на Сеганов да обърнат за 22:21. До края класата и самочувствието си казаха думата и червените уверено сложиха край на мача след близо двучасова битка.
Най-резултатен за ЦСКА стана Тодор Костов със 17 точки (4 аса, 4 блок, 82% ефективност в атака). Пламен Шекерджиев добави 13 точки (52% ефективност в атака, 17% перфектно и 41% позитивно посрещане). 42-годишният ветеран Ивайло Стефанов се появи в игра в третата част, но до края на мача записа 11 точки (53% ефективност в атака, 25% перфектно и 75% позитивно посрещане). 11 точки (1 блок, 53% ефективност в атака, 35% перфектно и 46% позитивно посрещане).
Методи Ананиев стана най-резултатен в мача с 23 точки (2 ас, 4 блока, 53% ефективност в атака, 27% перфектно и 57% позитивно посрещане). Боян Йорданов добави още 14 точки (2 аса, 39% ефективност в атака, 40% позитивно посрещане). Венци Рагин се отличи с 11 точки (1 ас, 2 блока, 80% ефективност в атака).

ЦСКА - ЛЕВСКИ 3:1 (25:20, 25:20, 22:25, 25:22)