Барса срази деветима от Атлетико и направи крачка към титлата (видео + галерия)

Отборът на Барселона обърна Атлетико Мадрид за успех с 2:1 в корав дуел от 22-ия кръг на Примера дивисион, игран пред 94 990 зрители на "Камп Ноу". Столичният тим беше обезсърчен след два червени картона - на Филипе Луиш (44) и Диего Годин (65). Коке откри резултата в десетата минута, но попадения на Лионел Меси (30) и Неймар (38) обърнаха развоя на двубоя. С успеха "лос кулес" дръпанаха с три точки на върха и имат мач по-малко от "червено-белите".

Барселона - Атлетико - 2:1 Луис Енрике подреди оптимален състав, започващ от тримата звездни нападатели Меси, Суарес и Неймар. Жорди Алба и Жерард Пике се завърнаха сред титулярите, а Иван Ракитич беше предпочетен пред рожденика Арда Туран. Диего Симеоне разположи система 4-1-4-1 с единствен нападател Антоан Гризман. Яник Ферейра Караско подпомагаше най-сериозно френския стрелец при акциите на гостуващия тим.

Барселона - Атлетико Момчетата от "Висенте Калдерон" стартираха много по-агресивно, пресирайки високо своя съперник. Каталунците трудно минаваха центъра с топка в краката. Във втората минута Саул отправи превъзходен фалцов удар от 17 метра - Клаудио Браво плонжира и изби в корнер. В десетата Жорди Алба изпусна Саул, който настигна топката на аутлинията и центрира. Гризман не успя да играе с нея, но тя се оказа много удобна за свободния Коке, който от 13 метра шутира в мрежата - 0:1.

Барселона - Атлетико - 2:1 "Лос блаугранас" не съумяваха да създадат напрежение пред Ян Облак, благодарение и на добрите защитни действия на Атлетико. В 17-ата минута Даниел Алвеш можеше да нанесе много тежък удар от въздуха, който беше блокиран. В 20-ата Аугусто Фернандес изстреля кълбото от 18 метра и то премина много опасно покрай дясната греда на чилийския страж. В 26-ата Меси получи шанс да стреля от малко по-далечен пряк свободен удар - покрай гредата. В 29-ата Андрес Иниеста намери Суарес в наказателното поле, който шутира без забавяне, но уцели краката на Облак.

Барселона - Атлетико - 2:1 Само минута по-късно резултатът беше изравнен. Алба получи от Неймар, левият бек хитро забави подаването и намери непокрития Меси, който мигновено насочи ниско в близкия ъгъл - 1:1. В 37-ата Гризман беше изпуснат в наказателното поле и насочи около метър над гредата. Минута по-късно Даниел Алвеш хвърли високо дълго подаване към Суарес, уругваецът много добре запази топката, неутрализирайки Хосе Хименес и от малък ъгъл промуши кълбото между краката на Облак за своя 31-и гол през сезона - 2:1. В 44-ата минута Филипе Луиш безразсъдно посегна с бутоните към коляното на Меси и реферът Ундиано Майенко справедливо му извади директен червен картон.

Барселона - Атлетико - 2:1 Втората част също започна с по-активна игра на мадридския тим. В 56-ата минута Ферейра Караско центрира отдясно, а Гризман протегна крак в наказателното поле и само късметът му попречи да изравни, след като топката някакси се удари в крака на Браво. В 65-ата минута капитанът на "лос рохибланкос" Диего Годин получи втори жълт картон след шпагат без топка в краката на Суарес, като "деветката" на Барса хитро преувеличи ситуацията.

Барселона - Атлетико - 2:1 Въпреки че играеше с деветима футболисти, тимът на Чоло Симеоне опитваше и да атакува. В 75-ата минута столичани получиха нов удар, след като Аугусто Фернандес трябваше да бъде заменен поради травма. В 78-ата Арда Туран беше сам в наказателното поле, но диагоналният му удар не беше достатъчно точен. Две минути по-късно Даниел Алвеш пробва мерника си от по-далечна дистанция. В 90-ата минута гостите получиха шанс за изравняване от статично положение, при което в наказателното поле се включи и вратарят Облак.

Барселона - Атлетико - 2:1 Следващият мач на Барселона е в сряда срещу Валенсия в първи 1/2-финален сблъсък за Купата на краля. Атлетико ще има седем дни почивка, след като отпадна от турнира.