Ливърпул е на финал след изстрадана победа с дузпи (видео)

Отборът на Ливърпул стана първият сигурен финалист в турнира за Купата на Лигата в Англия. Тази вечер мърсисайдци изстрадаха класирането си напред след като в реванша със Стоук Сити допуснаха загуба с 0:1 в редовното време. В първия мач "червените" спечелиха със същия резултат и така общият резултат от двата мача бе изравнен - 1:1. Наложи се да се изиграят продължения и дузпи, като при 11-метровите удари домакините на "Анфийлд" показаха по-здрави нерви и с 6:5 точти удара си осигуриха участие в битката за трофея на "Уембли". Късметът първо обърна гръб на домакините, когато в 45-ата минута Марко Арнаутович откри резултата за "грънчарите", но голът не трябваше да бъде зачетен заради засада на нападателя. След това обаче нещта се обърнаха при дузпите, като Питър Крауч и Марк Муниеса пропуснаха от бялата точка за Стоук, а единствено Емре Джан не успя да отбележи за Ливърпул и в крайна сметка победата отиде на сметката на "червените".

Срещата стартира с по-внимателна игра и от двата тима и в началото положенията липсваха. В 22-ата минута обаче гостите стигнаха до първата си голова опасност, като Джонатан Уолтърс бе изведен на скорост зад защитата и отправи удар, но покрай вратата. Ливърпул пък отговори с нелош далечен изстрел на Емре Джан, но и той не бе точен. Веднага след това пък Ибрахим Афелай реши да тества Симон Миньоле отдалеч, но и той не успя да намери очертанията на вратата.

В края на полувремето гостите натиснаха и първо отново Афелай стреля от дистанция неточно, а в добавеното време на мача Стоук стигна до откриване на резултата. След хубава комбинация топката бе изнесена в половината на Ливърпул, Боян Къркич пусна отличен извеждащ пас за Марко Арнаутович, който отблизо засече кълбото в мрежата за 0:1, като така изравни резултата от двата мача. Повторениято обаче показаха, че австриецът е бил в засада.

Второто полувреме започна със силен натиск на Ливърпул и в 48-ата минута страхотен шанс се откри пред Роберто Фирмино, чийто удар обаче се отби от гредата. Стоук Сити обаче също чакаше своите шансове и в 55-ата минута Марко Арнаутович пробва далечен удар, макар и без особен успех.

Ливърпул нямаше избор освен да потърси гола и в 68-ата минута Мамаду Сако имаше добра възможност да стреля с глава, но не успя да уцели вратата. В 75-ата минута пък Джон Фланаган получи подаване във вратарското поле, но Кристиан Бентеке му попречи отблизо да отправи голов удар. В 83-ата минута и Фирмино опита далечен изстрел, но доста неточен.

В края на полувремето Ливърпул претендираше за дузпа за игра с ръка на Ерик Питерс в наказателното поле, но съдията подмина ситуацията.

В крайна сметка в редовното време Стоук спечели с 1:0, което означаваше, че трябва да се играят продължения, за да се определи победител в сблъсъка. В първото от тях и двата тима размениха по едно хубаво положение. Първо Роберто Фирмино отправи опасен изстрел, който обаче бе спасен от вратаря. В края на частта пък Марко ван Хинкел имаше страхотен шанс за гостите, но отблизо нацели гредата. Холанденъц имаше още един нелош шанс и във второто продължение, но прати топката в ръцете на Миньоле.

Така се стигна до рулетката на дузпите. Там първо се пропука Питър Крауч, който при второто изпълнение за своя тим не успя да отбележи, като ударът му бе спасен от Миньоле. Още веднага обаче статуквото бе възстановено, тъй като Емре Джан също не успя да отбележи за домакините. Последва размяна на точни удари, за да се стигне до седмата дузпа за "грънчарите", която бе поверена на Муниеса. И този път обаче Миньоле предугади удара на испанеца и спаси. След това съдбата на мача бе поверена в краката на Джо Алан, който с прецизен удар отбеляза за крайното 6:5 за Ливърпул и така подпечата класирането на тима си на финала.

Така Ливърпул се класира на първия си финал от 2012 година насам, като "мърсисайдци" имат реален шанс да спечелят първия си трофей под ръководството на Юрген Клоп. Те вече чакат противника си в решаващия сблъсък на "Уембли", който ще бъде определен в срещата между Манчестър Сити и Евертън, като "карамелите" имат предимство от 2:1 след първия мач.